Grubi do të presë sot në takim presidenten e Gjeorgjisë, Salome Zourabichvili

Kohanews Admin

Presidentja e Gjeorgjisë, Salome Zourabichvili sot dhe nesër do të zhvillojë vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, transmeton Alsat. Nikoqir është presidenti Stevo Pendarovski, i cili do të mirëpresë Zourabichvili përpara Vilës Vodno, në një ceremoni zyrtare me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake.

Pendarovski dhe Zourabichvili do të kenë takim tet-a-tet, ndërkaq do të ketë edhe takim plenar mes delegacioneve të Maqedonisë së Veriut dhe Gjeorgjisë.

Sot, presidentja gjeorgjiane do të takohet me kreun e Kuvendit Talat Xhaferi di dhe zëvendës kryeministrin Artan Grubi.

Gjatë vizitës zyrtare pritet të nënshkruhet marrëveshje mbi regjim pa viza dhe një memorandum bashkëpunimi në fushën e kulturës, pas së cilës presidenti Pendarovski dhe presidentja Zourabichvili do të mbajnë një konferencë për shtyp.

Next Post

Me moton “Edukimi i rinisë drejt të ardhmes evropiane”, UT e shënoi Ditën e Evropës

Me rastin e 9 Majit – Ditës së Evropës, Universiteti i Tetovës, përkatësisht Fakulteti Juridik,  organizoi një diskutim online për ta shënuar këtë ditë të rëndësishme për kontinentin tonë. Në shënimin e kësaj date i ftuar special ishte ambasadori i BE-së në Maqedoninë e Veriut, ekselenca e tij David Geer. […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: