Kryeministri Zaev realizoi takim me Shkëlqesinë e tij Papa Françeskun

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe Shkëlqësia e Tij Papa Françesku, realizuan takim të ndarë në kuadër të programit të vizitës Apostolike të Shkëlqësisë së  Tij dhe Klerik i parë i Kishës Katolike.

 

Në takim, edhe një herë u konfirmua lidhja shekullore shpirtërore ndërmjet shtetit të Papës dhe vendit tonë, të vendosur me misionin e arsimdashësve slloven, vëllezërit e shenjtë Kirili dhe Metodi  dhe me kremtimin e veprës së tyre, që çdo vit bashkërisht festohet në Romë dhe Vatikan.

 

Kryeministri Zaev në takim dërgoi mesazh se kjo vizitë Apostolike është frymëzim për popullin e Maqedonisë së Veriut dhe e luti Papa Françeskun që të lutet për të mirën e qytetarëve dhe vendit tonë.

 

Në takimin ndërmjet Kryeministrit Zaev dhe Papa Françeskut u theksua angazhimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut që të vazhdoj afirmimin e saj si vend i përbashkët i tolerancës, duke ndjekur shembullin e veprës së Shën Kirilit dhe Metodit, të cilët në vitin 1980 Vatikani i shpalli si përfaqësues të Evropës.

 

Papa Françesku përshëndeti edhe familjen e Kryeministrit Zaev, kur në përfundimin e takimit u bashkangjit bashkëshortja e Kryeministrit Zaev, Zorica bashkë me të bijën Aleksandra.

Next Post

Diplomatja, letër Ramës: Pse nuk më testove, jam pa parti, pa ryshfet…

Ilda Topalli, ish-sekretarja e parë e Konsullatës së Përgjithshme në Stamboll, e cila u shkarkua nga ministri në detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj, sapo ai nisi reformën në shërbimin e jashtëm, i është drejtuar me një letër Kryeministrit Rama, që mban dhe postin e ministrit të Jashtëm, përmes […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: