„Kush të rreh, ai të don“, Sela nga njeriu që nuk pranon identitetin maqedon deri tek koalicioni me Mickoskin

Kohanews Admin

Pas një sërë akuzash dhe katër vjet kundërshtim, VMRO-DPMNE dhe Aleanca për Shqiptarët do të mbështesin njëra tjetrën në zgjedhjet lokale. Ata nuk thanë nëse dhe cilat kushte kishin për përfundimin e partneritetit, as cila parti në cilën komunë do të ketë kandidatë.

Udhëheqësit Hristijan Mickoski dhe Zijadin Sela nuk dolën në publik për të shpjeguar nëse dhe si i ulën “sëpatat” për pikëpamjet e ndryshme që kishin për çështje të tilla si Ligji për Përdorimin e Gjuhëve, Marrëveshja e Prespës, ndryshimi i Kushtetutës dhe emrin kushtetues si dhe marrëveshja me Bullgarinë.

Ndërsa Aleanca për Shqiptarët mbështeti, VMRO-DPMNE kritikoi çdo ditë. Kritikat nga publiku u shndërruan në shaka në rrjetet sociale, pasi partia e Sela vendosi të bashkëpunojë me partinë e Mickoskit, anëtarët e së cilës u dënuan për organizimin e ndërhyrjes në Parlament, ku ai u rrah brutalisht deri në pavetëdije.

Sela kurrë nuk mori falje nga Mickoski për rrahjen e “27 Prillit”

Në nëntor të vitit të kaluar ishte një nga takimet e para mes Zijadin Sela dhe Hristijan Mickoski. Asnjë detaj nuk u dha pas bisedimeve me dyer të mbyllura. Arben Taravari, i cili është sekretar i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, tha vetëm se Sela kishte marrë falje nga Mickoski për rastet e “27 Prillit”, ku ishte rrahur pa ndjenja. Ai e vlerësoi atë si një sinjal pozitiv.

Gjithë tekstin e shkrimit e gjeni këtu

Next Post

"Popull, këta janë njerëz të paqes Zaev dhe Tsipras", kështu i prezantoi kryebashkiaku i Munster fituesit e Çmimit Ndërkombëtar të Paqes

Munster, 28 gusht – Njerëz të Westphalia, dëgjoni dhe dëgjoni, këta janë paqeruajtësit Zaev dhe Tsipras – kështu ua paraqiti kryebashkiaku i Munster, Westphalia bashkëqytetarëve të tij laureatët e këtij viti, përfshirë Alexis Tsipras dhe kryeministrin Zoran Zaev. – Falënderoj qytetarët e Munster për pritjen dhe duartrokitjet e ngrohta. “Europa […]

Subscribe US Now