Si i demaskoi Bujar Osmani qarqet proruse në vend, me një lëvizje të shkathët diplomatike?

Blerand Rexhepi

Vendosja e kryediplomatit të Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani përkrahë SHBA-së në aktivitetet për zvogëlimin e ndikimit agresiv rusë, ka irrituar individë dhe organizata të ndryshme brenda dhe jashtë Maqedonisë së Veriut që janë të afërta me qarqet ruse.

“Manifesti maqedonas” është organizata e radhës që ka reaguar. Aktin e Ministrit Osmani të njëjtit e kanë cilësuar si gaf. Ata janë decid se kryediplomati Osmani po bën ekzibicione politike.

“Ministri i Maqedonisë vendoset plotësisht në anën e Amerikën me deklaratën e tij manipulative”, shkruan në reagimin e “manifestit maqedonas”.

Kujtojmë deklaratën e shefit të diplomacisë së Maqedonisë së Veriut.

“Maqedonia e Veriut plotësisht mbështetë dhe solidarizohet me masat e SHBA-së, si përgjigje ndaj aktiviteteve destabilizuese të Rusisë kundër Amerikës dhe aleatët tanë. Përmirësimi i sigurisë sonë kolektive është prioritet i yni”.

Next Post

Të atdheut e kemi Çamërinë! ... - thotë poeti i njohur Rrustem Geci .

A ka qenë me të vërtetë Çamëria, në këto 8 vite, pjesë e politikave të atyre që drejtojnë atdheun? Në cilin sirtar e pluhurosën çështjen çame? Nuk mjaftuan thikat, sëpatat e bajonetat e përdorura 77 vjet e më parë në trupin e saj,trup në të cilin plagët e pashëruara …asnjëherë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: