10,000 vaksina Pfizer pritet të mbërrijnë në vend sot

vull

Këtë pasdite, 10 mijë vaksina Pfizer pritet të mbërrijnë në vend, dhe i njëjti numër pritet të mbërrijë në 26 Prill. Vaksinat do të mbërrijnë në Sofje sot me aeroplan, dhe pasdite ato do të mbërrijnë në Shkup me transport të veçantë.

Në fund të Prillit, 200 mijë vaksina kineze do të mbërrijnë, dhe vaksinimi do të vazhdojë sipas të njëjtit sistem si më parë, dmth sipas grupeve të moshës.

Rreth 35 mijë qytetarë janë vaksinuar në vend deri më tani, nga të cilët rreth 13 mijë kanë marrë vaksinën e “Astra Zeneka”, nga të cilat ka edhe 10 mijë të tjera në dispozicion. Ka pak më shumë se 3,000 të Sputnik-V të Rusisë dhe 1000 të vaksinave të Kinës. Në SC “Boris Trajkovski” janë vaksinuar qytetarë të moshës 73 dhe 74 vjeç me kushte më të reduktuara se ditët e mëparshme, sepse ata shpesh vijnë me një shoqërues.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe disa ditë më parë e vlerësoi situatën në spitale si të qëndrueshme dhe tha se nuk ka fluks të madh dhe të pakontrolluar të pacientëve në të gjitha institucionet shëndetësore publike në Shkup dhe në vend. Ai pret që numri i shtrimeve në spital të fillojë të ulet në periudhën e ardhshme.

Next Post

Nevojë ulëritëse për ndryshim/ Shpëtim Idrizi: Rama erdhi si shpresë, po ikën si modeli më i keq…

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi i ftuar tek emisioni ‘’Koha për t’u zgjuar’’ në News24 ka folur për fushatën elektorale dhe zgjedhjet e 25 prillit të cilat janë vetëm 6 ditë larg. Idrizi thotë se kjo është fushata më e veçantë pasi ka qenë shumë më afër qytetarëve. Ai tekson […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: