“Bllokada e Maqedonisë në BE është e paqëndrueshme,” i tha Pendarovski Borrell

vull

Sot, presidenti maqedonas i tha diplomatit të parë të BE-së se blloku ende nuk mund ta mbajë mënjanë vendin, i cili është një partner i dëshmuar evropian. Sidomos në rrethanat e reja gjeopolitike dhe pushtimin rus të Ukrainës. Stevo Pendarovski i tha Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell, në takimin e tyre mëngjesin e sotëm se fillimi i bisedimeve për anëtarësim të vendit është një test i besueshmërisë së Bashkimit Evropian. Me dinamikën e re gjeopolitike, nuk po flasim për përshpejtim të procesit tonë, duke qenë se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë vendim për fillimin e negociatave për anëtarësim nga Këshilli i Unionit në mars të vitit 2020, thuhet në kabinetin e Pendarovskit. Ai bëri thirrje për zbatimin e shpejtë të vendimeve strategjike në lidhje me politikën e zgjerimit. Maqedonia e Veriut, tha presidenti Pendarovski,

Pendarovski dhe Borrell folën edhe për pushtimin ushtarak rus në Ukrainë dhe ndikimin e tij në sigurinë e kontinentit evropian në tërësi. Ata theksuan nevojën për një ndërprerje të menjëhershme të armiqësive ruse në Ukrainë, një kthim në sundimin e ligjit ndërkombëtar dhe një rikuperim të shpejtë nga sulmi shkatërrues në Ukrainë sa më shpejt të jetë e mundur.

Borrell përshëndeti vendimin e vendit për t’iu bashkuar sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë, duke e sjellë Maqedoninë e Veriut plotësisht në përputhje me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së dhe paketën e sanksioneve të BE-së, duke përfshirë paketën e masave të vitit 2014.

Në takim u diskutua edhe për konkluzionet e Samitit të fundit të liderëve të BE-së në Versajë, me theks në procesin e integrimit evropian me vendet e rajonit, për të cilin fjalën kryesore e kanë shtetet anëtare.

Next Post

14 marsi, dita e rebelimit shqiptar mbi Kalanë e Tetovës

Nga Medai Shaholli (me rastin e 21-vjetorit të krismave të para të lirisë) Pikërisht më 14 mars të vitit 2001, në ditën e pranverës mbi Kalanë e Tetovës, u ngrit më këmbë njësit i parë UÇK-së që paralajmëroi rrëmet dhe furtunë për pushtetin e ‘dërzhavës Severna’ dhe për partitë politike […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: