Dita e dytë e zisë për 14 viktimat në Tetovë

vull

Në zjarrin që shpërtheu mbrëmjen e 8 shtatorit në spitalin modular në Tetovë, 14 persona vdiqën. Qeveria shpalli tre ditë zie për tragjedinë e madhe. Hetimi për rastin është duke vazhduar dhe Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe theksoi se askush nuk do të përjashtohet nga përgjegjësia.

Kishte gjithsej 26 pacientë në qendrën covid gjatë zjarrit, 12 nga të mbijetuarit po trajtohen në spitalin e Tetovës dhe janë jashtë rrezikut.

– Nuk ka persona të lënduar shëndetësorë, disa janë me lëndime të lehta, njoftuan dje nga Ministria e Shëndetësisë dhe shprehën ngushëllimet për familjet e viktimave dhe keqardhje të thellë për aksidentin e tmerrshëm.

Ditët e zisë u shpallën dje, sot dhe nesër, dhe gjatë ditëve të zisë flamuri i Maqedonisë do të ngrihet në gjysmë shtizë.

Ministri i Shëndetësisë Filipçe shprehu ngushëllimet e thella për familjet e të vdekurve dhe theksoi se zjarri është një tragjedi e madhe.

Next Post

Hetuesit dyshojnë për dy arsye për zjarrin në spitalin e Tetovës

Hetimi në terren ka përfunduar. Nga gjetjet në vendngjarje, Prokuroria Publike njoftoi se po punon për zbardhjen e shkakut të zjarrit. Burime të Alsat në prokurori thonë se grupi hetimor po punon në dy rrugë. E para lidhet me dyshimet se zjarri është shkaktuar nga bombolat e oksigjenit që përhapin zjarrin në […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: