Dizeli do të lirohet për 9,5 denarë, ndërsa benzina për 13 nëse akciza ulet për 50% – Propozim- Ligji i ri i VMRO-DPMNE-së

vull

Gjatë qeverisjes Zaeviste, çmimet e karburanteve u rritën ndjeshëm për shkak të akcizave dhe taksave që vendosën. Një vit e gjysmë litër naftë kushton 46 denarë, ndërsa sot një litër naftë kalon 75 denarë me tendencë për rritje. Po ashtu, çmimi i një litri benzinë ​​ishte 50 denarë, ndërsa tani çmimi i ka kaluar 84 denarë. Kjo rritje e çmimit është nga 65 në 70%, thuhet në komunikatën e partisë nga VMRO-DPMNE.

Praktikisht me këtë rritje të karburanteve goditet drejtpërdrejt buxheti i qytetarëve, por edhe i ekonomisë. Çmimet e karburantit, të cilat janë vendimtare për standardin, po rriten dhe qeveria e administruar nga Kovaçevski nuk i mbyll sytë.

Prandaj VMRO-DPMNE jep propozim konkret për mbrojtjen e standardit të qytetarëve dhe ndihmë direkte për ekonominë. Me projektligjin do të kërkojmë uljen e akcizës për karburantet e automjeteve me 50%. Kjo masë do të ndikojë drejtpërdrejt në uljen e çmimit të derivateve, benzina menjëherë do të ulet për 13 denarë, ndërsa dizeli për 9,5 denarë. Kjo nuk do të thotë vetëm kursim i familjeve, kjo kursen edhe transportin në ekonomi dhe mund të ulë çmimet e produkteve finale.

Kjo është një ndihmë e rëndësishme për qytetarët dhe ekonominë. Çdo qindarkë që kompanitë dhe qytetarët do të kursejnë në momente kaq të vështira dhe se si do të kenë mundësi t’i mbijetojnë muajit.

Presim që qeveria e LSDM-së dhe BDI-së ta pranojnë këtë propozim në pritje të krizës së ardhshme. Këto kohë të vështira kërkojnë hapa vendimtarë, e jo video-adresa të “jashtëzakonshme” të kota, thonë nga VMRO-DPMNE.

Next Post

Spasovski: Për herë të parë 1008 kolegë në MPB do të marrin kompensim për kujdestari nga shtëpia

Për herë të parë 1008 kolegë do të marrin kompensim për kujdestari nga shtëpia, për çka në muajin janar 2022 do të paguhen 1.400.000 denarë. Pagesa e janaritdo të realizohet së bashku me pagën e muajit shkurt. Me Marrëveshjen Kolektive të re ndërmjet Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Sindikatës […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: