Filipçe merr pakon e dytë me vaksina nga Serbia

vull

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe e merr donacionin me dozën e dytë të vaksinave “Fajzer” nga Serbija në pikën kufitare në Tabanoc. Pakon prej 4.680 vaksina ministrit të Shëndetësisë ia dorëzojë ministri i Shëndetësisë në Serbi Zlatibor Llonçar.

Ministri i Serbisë tha se qëllimi është tu ndihmohet fqinjëve dhe qytetarëve për tu vaksinuar kundër Kovid 19.

Ndërsa ministri Filipçe tha se vaksinimi po vijon në mënyrë të suskseshme. Ai iu faleminderua shtetit serb për vaksinat e dhuruara.

Vendi gjithashtu është në pritje të 200 mijë vaksinave tjera nga kompania kineze “Sinofarm”. Sipas planit operativ të Ministrisë së Shëndetësisë, pritet që çdo ditë të vaksinohen 2.500 qytetarë. Ndërkohë po bëhen marrëveshje edhe për sigurimin e vaksinës ruse “Sputnik V”.

Next Post

Emri i shqiptarit në planetin Mars

Bennet Nura 17 vjeçar, është shqiptari i parë që tashmë i ka arritur emri në këtë planetë. Në vitin 2020 para se raketa AtlasV të niset për në planetin Mars, NASA ka hapur konkurs për të gjithë banorët e botës në rast të vërtetimit se aty do të mund të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: