Filloi rikonstruksioni i bul. “Aleksandri i Madh” në hyrje të Shkupit

vull

Qyteti i Shkupit e ka filluar rindërtimin e bulevardit “Aleksandri i Madh” në komunën e Gazi Babës në pjesën e hyrjes lindore të kryeqytetit, pasi ajo perëndimore u rindërtua vitin e kaluar. Gjatësia është 5.3 kilometra – nga kryqëzimi në Hipodrom deri në kryqëzimin në Panairin e Shkupit në Autokomandë.

“Kjo është një lëvizje e shkëlqyeshme, më e madhe se pesë kilometra. I lus qytetarët që të kenë durim, ne do të punojmë gjatë gjithë kohës në mënyrë që të mundësojmë hyrjen lindore sa më shpejt të jetë e mundur dhe të lëvizim në dalje nga Shkupi, në anën tjetër, për të shmangur turmat. Një kuriozitet këtu është se për herë të parë Qyteti i Shkupit do të shpronësojë tokën për të ndërtuar një shteg biçikletash që do të përmirësojë jetesën urbane dhe, së fundmi, do të ketë një lidhje biçikletash të qytetarëve të Hasanbegut dhe Maxharit me pjesën tjetër të qytetit. Kjo lëvizje nuk është punuar për 40 vjet, në një pjesë të mirë bulevardi është në një gjendje të dëshpëruar”, tha kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov.

Ai shtoi se një ofensivë ndërtimore është duke u zhvilluar në kryeqytet, 23 rrugë janë duke u punuar dhe, siç tha ai, do ta mirëpresim dimrin me infrastrukturë pothuajse të rinovuar, në të cilën është punuar vitin e kaluar dhe këtë vit.

Kryetari i Gazi Baba, Boris Georgievski theksoi se ky është një projekt kapital, pret që të përfundojë për 40 deri në 60 ditë dhe u bëri thirrje të gjithë pjesëmarrësve në trafik që mund t’i përdorin hyrjet alternative nga lindja e Shkupit, siç janë unaza dhe rruga “Bllagoja Stefkovski” për të zvogëluar bllokimet e trafikut gjatë rikonstruksionit.

Next Post

Një tjetër demant i Grenell

I dërguari special i presidentit amerikan për dialogun midis Serbisë dhe Kosovës, Richard Grenell, përsëri mohoi akuzat e ish-zyrtarit të Kosovës Petar Selimi, duke reaguar ndaj cicërimës (tweet) së Selimit në mënyrë që Kosova dhe Serbia të mund të merrnin një regjim pa viza me Shtetet e Bashkuara. “Një shuplakë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: