Grubi: Me propozim të Qeverisë, zgjidhet çështja e nënshtetësisë

vull
0 0
Read Time:29 Second

Me 57 vota “për” dhe 32 “kundër”, Kuvendi miratoi Ligjin për Shtetësi. Ndryshe, Qeveria kishte vendosur që mbi propozimin e Ligjit të Shtetësisë të bashkëngjitet yllin evropian.

Pas miratimit të këtij ligjit synohet zgjidhjen e problemit të mijëra qytetarëve, kryesisht shqiptarë, të cilët edhe 30 vjet nga pavarësia e Maqedonisë së Veriut, nuk kanë arritur të pajisen me shtetësi.

Përmes një njoftimi në rrjetet sociale, Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi ka bërë të ditur se tashmë me propozim të Qeverisë po zgjidhet çështja e nënshtetësisë edhe atë në përputhje me modelin e Ligjit për nënshtetësi nga viti 2004.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

Grubi në Kuvend: Kapitulli përtej Ohrit nis të shkruhet më 13 gusht 2021

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi ishte i pranishëm në seancën e sotme solemne të Komitetit për marrëdhënie ndërmjet bashkësive të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut të organizuar në suaza të aktiviteteve për shënimin e 20 vjetorit të Marrëveshjes Kornizë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: