Mihajlovski thumbon Mickovskin: Si nuk të vjen turp të përmendësh Nikola Mladenovin?

Kohanews Admin

Gazetari Goran Mihajlovski ka reaguar ndaj thirrjes së djeshme të liderit të VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickovski drejtuar LSDM-së për t’iu përgjigjur se sa larg, siç tha ai, ishte rasti i gazetarit Mladenov i cili u gjet i vdekur në hyrje të Shkupit në xhipin e tij që kishte rënë në humnerë kur vendi qeverisej nga kryeministri i atëhershëm i Mickovskit, tani azilkërkues në Budapest Nikolla Gruevski. VMRO DPMNE gjithashtu përdor emrin e gazetarit të vrarë në videot e tyre të përgjimeve që i referohen kundërshtarit politik LSDM.

– Si nuk mund të keni turp të përmendni Nikola Mladenov në fushatën zgjedhore? Me cilin person shqiptoni emrin e tij? A do të mblidhni vota për lavdinë e tij? Në aksidentin automobilistik që ndodhi midis dy raundeve të zgjedhjeve të organizuara nga partia juaj? Në vend që të pyesni “Sa larg është çështja me Nikola Mladenov?”, Pyesni se sa është çështja e përgjimeve masive të paligjshme. Në dosje me bisedat e përgjuara nga telefoni im celular, gjeta edhe bisedat me Nikollën. Unë ende jam duke pritur të paraqitem si dëshmitar në gjykatë për të konfirmuar vërtetësinë e bisedave në të cilat kemi ndarë me të dyshimet dhe frikën e sundimit të partisë suaj. Sepse nuk ishte thjesht përgjimi i telefonit. Nëse tashmë jeni të interesuar për rrethanat në të cilat vdiq Nikolla, atëherë pse partia juaj po pengon drejtësinë me çdo mënyrë të zbuloni se kush urdhëroi përgjimet dhe monitorimin në masë të gazetarëve në kohën kur ishit në pushtet.
Pyetja e vërtetë është: Pse e ndoqët Nikollën? Kërkoni përgjigjen kur të shkoni në Budapest herën tjetër – shkroi Mickovski.

Në fjalën e saj, Mickoski përmendi edhe raste të tjera, të tilla si “Zgjidhja e egër”, vdekja tragjike e gazetarit, Nikola Mladenov.

– Fëmijëve, ndaj atyre heronjve që dhanë jetën duke mbrojtur shtetin në “Lagjen e trimave”. Trazirat në shpirtin e prindërve të Neskoski, Martin Janushev, Koljo. Sa është rasti me gazetarin Mladenov? Ku është drejtësia e tyre? Paqja e tyre u shndërrua në trazira. Dhe trazirat u shndërruan në revoltë, dhe revolta në sfidë, vendosmëri dhe guxim. Dhe me atë guxim, ju do të shihni të gjithë këtë revoltë dhe rezistencë dhe do të përballeni me 15 korrik kur të numërojmë votat. Do të ndjeni vullnetin dhe pjesën tjetër të njerëzve për të gjitha gënjeshtrat që keni thënë – tha Mickoski.

Mickoski akuzoi gjyqësorin për partizanë, duke thënë “zyrtarët e qeverisë janë amnistuar nga përgjegjësia ndërsa patriotët janë në burg”.

– E kujtoni atë rast “euro për batakun”? Ka pasur një aktgjykim lirie, atje nuk ke parë atë që ke parë, nuk ke dëgjuar atë që ke dëgjuar. Kështu thanë gjyqësori. Por për shkak të kësaj, atdhetarët pas 15, 17 vjetësh sot burgosen. Kështu që nuk ka ndodhur kurrë askund. Njerëz të tillë na sollën një drejtësi të tillë – tha Mickoski.

Next Post

Zaev nga Shtipi paralajmëron pagë minimale prej 20.000 denar, 120% më e lartë në krahasim me vitin 2016

Deri në fund të mandatit, qeveria e re do të rrisë pagën minimale në 20.000 denarë dhe mesatarja do të jetë 34.000 denar. Këtë e bëri të ditur sot kreu i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën për shtyp në Shtip. Ai njoftoi se pensionet do të rriten sipas kostos së […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: