Nga dita e nesërme faza e verdhë dhe portokalli: Mos ndizni zjarr, mos hidhni cigare

vull

Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, sipas njoftimeve të HMS informon qytetarët se nën ndikimin e masës shumë të nxehtë të ajrit në ditët në vijim do të ketë një rritje të temperaturave. Do të jetë veçanërisht e ngrohtë nga e enjtja deri në mesin e javës tjetër, kur do të aktivizohet faza e verdh si dhe  në disa rajone një fazë portokalli transmeton KohaNews.

Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, përveç rekomandimeve themelore për sjellje në kushte të tilla, në përputhje me Ligjin për Mbrojtjen dhe Shpëtimin, gjithashtu ndërmerr masa dhe aktivitete për veprime parandaluese për mbrojtje nga zjarret e mundshme të pyjeve dhe zjarre të tjera në natyrë./KohaNews

Next Post

Si të mbroheni nga vala e nxehtësisë - pini lëngje, pushoni dhe uluni në hije

Në pritje të valës së re të nxehtësisë që është paralajmëruar këto ditë, veçanërisht të Dielën, kur temperaturat do të rriten mbi 41 gradë, jepen edhe  rekomandimet për mbrojtje nga Ministria e Shëndetësisë, Organizata Botërore e Shëndetit, Kryqi i Kuq i Maqedonisë, transmeton KohaNews. Sipas tyre, është e detyrueshme që […]

Subscribe US Now