Përkujtohet 107 vjetori i çlirimit të Shkupit

vull

“Delegacioni i lart qeveritarë i kryesuar nga zëvendëskryeministri për Sistem Politik Sadulla Duraku, Bujar Osmani, kryetari i komunës Blerim Bexheti dhe Visar Ganiu, deputeti Artan Grubi dhe zyrtarë tjerë kanë vendosur kurora me lule te përmendorja e Isa Boletinit, në Sheshin e ‘Flamurit’, për nderë të ditës së clirimit të Shkupit nga patriotët shqiptarë.

Sot është 107 vjetori i çlirimit të Shkupit nga patriotët e shquara kombëtar Hasan Prishtina dhe Isa Boletinin.

Lavdi veprës së tyre! Qoftë e përjetë e paharruar dhe frymëzim ndër breza ajo që ata bënë për lirinë e këtyre trojeve.” – zyra për informim, Komuna Saraj

Next Post

Foto historike të çlirimit të Shkupit në vitin 1912

Më 19 gusht “Times “, raporton kryengritësit shqiptarë me 12.000 burra kishin çliruar Shkupin të enjten e kaluar, kishin marshuar në Selanik. nga Shkupi grupe kryengritësish marshuan drejt Tetovës, Kumanovës e Preshevës dhe i çliruan edhe këto qytete, duke liruar gjithashtu të burgosurit. Një grup kryengritësish u drejtua për në […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: