Reagon grupi i Kumanovës në lidhje me shuarjen e Sekretariatit të Marrëveshjes së Ohrit

vull

Zhvillimet e fundit me shuarjen e sektariatit për marrëveshjen e Ohrit.
Deri me sot askush nuk ka reaguar dhe asnjëher nuk e kan shtruar në tavolinë statusin e UÇK-së dhe marrëveshjeve që dalin nga Mo-ja në ketë drejtim.
E qmoj lartë reagimin e fundit të disa komandantëve dhe disa ish Ushtarve te UÇK-së, bashkëluftëtarëve që ngritën zërin e tyre për këtë qështje, por për fatin e keq, kan hasur në vesh të shurdhër. Por njëkohësisht duhet pranuar se ngecja dhe mos implemtimi i marrveshjes Ohrit është ndihmuar edhe nga qarqe të caktuara të strukturave politike shqiptare.

Fatkeqsisht që një pjesë e këtyre personave i hasim edhe si profesorë universitarë, gazetarë, funksionarë dhe drejtues të dikastereve me peshë dhe përgjegjësi në popullin tonë.

Keto politika për shuarjen e marrëveshjes së Ohrit, simbas gjitha gjasave i bëjnë sherbime politikes sllavo Maqedonase dhe kjo është pjesë e projekti antikombtarë në këtë shtet gjenden një numër i madh i shqipfolsave që pasurohen kurriz të studentve dhe ne kurriz të popullit tonë në përgjithësi.

BRANITELLAT do të kenë status të veteranëve, ndërsa për ish ushtarët UÇK-së nuk ka asnjë zgjidhje apo epitet që e meritojnë.

Kryeminsirti i Maqedonis veriore dje në qeveri ka realizuar një takim me Stojan Angellovin, përfaqësuesin e ” Branitelave ” ku kanë biseduar për gjetjen e një zgjidhje për ish pjesëtarët e branitelave dhe per benificione ndaj tyre dhe per familjaret e tyre
Po pyes gjithë politikanët shqipëtarë, a kan pas një platformë të qartë për këtë qështje ?
Por edhe shoqatat e e veteranëve të Luftës së UÇK,-së, deri kur duhet te jem ne bisht i sllavo Maqedonasve ?

Ne na takon dhe është e drejt e jona që të miratohet ligji i veteranëve të luftës. Pse e luajm rolin e lypsarëve ? Kur ne na takon ajo për qka kemi punuar, ktu qëndron vetëm mos vullneti politik dhe me këtë politika shqiptare shkon në sistemin (përqaj dhe sundo).
Kjo është njëra nga arsyjet që nuk zbardhet rasti Alfa rasti brodecit mostra dhe rasti i Kumanoves që janë për një kauz kombtare të shendoshë.

Në ketë të ashtu quajtur shtet, asgjë nuk ësht per tu habitur, për ne si shqiptarë na del gjumi von e fatkeqësisht jemi në gjum të thellë nga anastezitë që po na jep politika.

Next Post

Salihi tërhiqet nga futbolli i luajtur, të shtunën luan ndeshjen e fundit

Një ndër sulmuesit më të mirë shqiptar të viteve të fundit, Hamdi Salihi ka marrë vendimin të tërhiqet nga futbolli në moshën 35-vjeçare. Ish-sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Vllaznisë, Tiranës, Skënderbeut ka dhënë lajmin në profilin e tij të Facebook. “Te dashur miq!pasi e kam menduar gjate dhe duke u konsultuar […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: