Sot priten çmime të reja të karburanteve

vull

Komisioni Rregullator i Energjisë pritet të marrë sot vendim për çmimet e reja të karburanteve që do të vlejnë nga mesnata.

Pasi në Kuvend kaluan ndryshimet ligjore për uljen e TVSH-së për derivatet nga 18 në 10 për qind, si dhe akcizën për 1, 2 apo 4 denarë, të shtunën u ulën çmimet e derivateve të naftës.

Çmimet me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 u ulën për 6,50 denarë/litër, ndërsa çmimet me pakicë të benzinës EUROSUPER (NV V) dhe Vajit Ekstra të Lehtë për Familje (EL-1) u ulën për 9,00 denarë/litër.

Këto janë çmimet aktuale të karburanteve:

Benzine motorike EUROSUPER BS – 95 86.50 (denar/liter)
Benzine motorike EUROSUPER BS – 98 88.50 (denar/liter)
Karburant nafte EURODIESEL BS (DE V) 88.00 (dena/liter)
Vaj per djegie Extra easy 1 (EL-50) denarë / litër)
Mazuti M-1 NS 60,914 (denarë / kilogram)

Vlera e fuçisë në tregun e Londrës mëngjesin e sotëm është 109 dollarë, që është një rënie prej 3.55 për qind. Në të njëjtën kohë, në tregun amerikan fuçi tregtohet me çmim gati katër për qind më të ulët, pra 105 dollarë.

Next Post

"Bllokada e Maqedonisë në BE është e paqëndrueshme," i tha Pendarovski Borrell

Sot, presidenti maqedonas i tha diplomatit të parë të BE-së se blloku ende nuk mund ta mbajë mënjanë vendin, i cili është një partner i dëshmuar evropian. Sidomos në rrethanat e reja gjeopolitike dhe pushtimin rus të Ukrainës. Stevo Pendarovski i tha Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: