Sot, vendimi merret për një shtetrrethim deri në orën 22:00 deri në pesë të mëngjesit

vull

Qeveria do të vendosë sot në një seancë mbi propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Komisionit për Sëmundjet Infektive për të futur një shtetrrethim nga 22:00 në mbrëmje deri në 05:00 në mëngjes në të gjithë vendin. Komisioni vlerëson se një masë e tillë rigoroze do të ketë një efekt dhe tani propozimi do të zgjasë dy javë, për sa kohë që një cikël epidemiologjik. Analizat tregojnë se numri i të infektuarve po rritet dhe numri i shtrimeve në spital do të rritet.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, me propozimin e Komisionit për Sëmundjet Infektive, dje në Shtabin e Koordinimit të Përgjithshëm të Krizave propozoi futjen e një shtetrrethimi nga 22:00 në mbrëmje deri në 05:00 në mëngjes, në territorin e i gjithë vendi.

Ministria e Shëndetësisë deklaroi se Komisioni gjithashtu do të vendosë se në cilën ditë do të fillojë ndalimi i ditës dhe sa do të zgjasë.

– Analizat e Komisionit përcaktuan që për shkak të mosrespektimit të masave, do të ketë raste të reja të infektuara, por edhe një numër të shtuar të të shtruarve në spital. Prandaj Komisioni konsideron se një masë e tillë rigoroze do të ketë një efekt. Qeveria në seancën e nesërme do të duhet të vendosë mbi propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Komisionit për Sëmundjet Infektive, thuhet në deklaratë.

Next Post

Publikohet lista e PD për Tiranën, Shpëtim Idrizi renditet i nënti, Mesila Doda e 12-ta

Parti Demokratike ka publikuar rënditjen me emrat e kandidatëve të saj për qarkun e Tiranës, teksa pas disa orësh pritet të dorëzohet dhe lista përfundimtare në KQZ. Lista e Tiranës kryesohet nga kreu i PD Lulzim Basha, ndërkohë që janë dhe disa nga figurat kryesore të PD Kreu i Partisë Drejtësi […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: