Takimi lamtumirës i Kryetarit Xhaferi me Mirosllav Toman

vull
0 0
Read Time:1 Minute, 17 Second

Sot Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, realizoi takim të lamtumirës me SH.T. Mirosllav Toman, ambasadorin e Republikës së Çekisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Në takim të dy bashkëbiseduesit konstatuan së bashku se marrëdhëniet bilaterale ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Çekisë janë në nivel të lartë dhe se ekziston interes i ndërsjellë, a edhe mundësi reale për avancimin e bashkëpunimit ekonomik.

Kryetari Xhaferi shprehu falënderim për angazhimin personal të ambasadorit Toman për përforcimin e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy shteteve dhe theksoi se pret që bashkëpunimi i mirë parlamentar të vazhdojë edhe me Kryetaren e re të Parlamentit të Republikës së Çekisë, Pekarova Adamova. Nga ana jonë, veçanërisht çmohet mbështetja e vazhdueshme dhe e fuqishme që Republika e Maqedonisë së Veriut e pranon nga Republika e Çekisë në procesin eurointegrues.

Ambasadori Toman potencoi se, Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut është një oazë e paqes, stabilitetit dhe sigurisë, dhe që kjo të jetë kështu, gjithsesi rolin më të madh e ka Kryetari i Kuvendit. Ai sugjeroi se Republika e Çekisë, do të kryesojë me Këshillin e Bashkimit Evropian në gjysmën e dytë të vitit 2022, me ç’rast prioritet do i japë zgjerimit të Unionit me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kryetari Xhaferi, duke i ndarë ambasadorit Toman Mirënjohje për përkushtimin profesional dhe punën e zellshme që e ka investuar në ndërtimin dhe avancimin e bashkëpunimit të sinqertë dhe miqësor ndërmjet dy vendeve, i uroi sukses dhe fat të mëtejshëm në planin personal dhe profesional.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

​Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla arrestohet në Romë

Ish-Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla është arrestuar të premten në Romë të Italisë. Kujtojmë se GJKKO vendosi dënimin me 2 vite burg për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, nën akuzat e fshehjes së pasurisë, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave,. AI po bëhet kështu zyrtari më i lartë shqiptar […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: