Variant britanik i virusit u zbulua në një laborator privat në Shkup

vull

Ministria e Shëndetësisë informon se sot, gjatë analizës së të dhënave nga pacientët kovidë pozitivë në janar, në laboratorin privat për gjenetikë dhe mjekësi të personalizuar në klinikën “Jean Mitrev”, u zbulua një mutacion i llojit britanik të virusit SarsKov 2 në një mostër.

Bëhet fjalë për një burrë 46 vjeç, i cili tashmë është shëruar, pra në bazën e të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, pacienti nga 22 janari 2021 është regjistruar si i shëruar.

Sipas informacionit nga ISHP, pacienti për herë të parë më 29 dhjetor 2020, për shkak të etheve dhe gulçimit, kryen një test të shpejtë. Testi është pozitiv. Disa ditë më vonë, më 4 janar 2021, ai u ekzaminua në spitalin privat “Zan Mitrev”, ku iu nënshtrua një testi PCR, i cili ishte pozitiv, dhe pacienti u shtrua menjëherë në spitalin privat. Më 15 janar, një tjetër test u krye në spital, i cili ishte përsëri pozitiv.

Në sondazhin epidemiologjik, pacienti nuk raportoi ndonjë kontakt ose deklaroi se kishte udhëtuar jashtë vendit.

Laboratori në spitalin “Zan Mitrev” me një metodë të veçantë PCR përcaktoi se pacienti dyshohej për një mutacion në virus, dhe pastaj sekuencoi izolimin. Sipas informacionit të përcjellë në MSH, të gjitha mutacionet që përcaktojnë llojin britanik janë identifikuar në izolimin e këtij pacienti. Mostra të tjerë të analizuar në laboratorin privat nuk zbuluan llojin britanik të SarsKov2.

Next Post

Në Manchester, të impresionuar nga përforcimi i ri që shkëlqen në stërvitje, së shpejti merr një shans

Manchester United është i impresionuar nga përforcimi i ri, Amad Diallo, i cili arriti në klub këtë janar nga radhët e Atalanta. Lojtari 18-vjeçar ofensiv menjëherë filloi të imponohej tek Ole Gunnar Solskjer me edicionet e shkëlqyera të seancave stërvitore të ekipit të të moshuarve të Manchester United. Solskjer pritej […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: