Zaev deri tek BDI: Mund ti humbni zgjedhjet me gjashtë njësi zgjedhore, pranoni modelin zgjedhor me një njësi zgjedhore

vull

Kreu i LSDM-së dhe Kryeministri Zoran Zaev erdhi sot në Parlament me partitë e vogla që iniciuan ndryshimin e modelit aktual të zgjedhjeve me një zonë të  vetëm  zgjedhore, në të cilën nuk morën pjesë as VMRO-DPMNE dhe BDI.

Pasi i dha mbështetje të plotë nismës dhe tha që ishte një mundësi e hapur një herë e përgjithmonë për të hequr qafe sistemin e çimentuar dypartiak, ai paralajmëroi BDI-në se ishte në interesin e saj më të mirë për të mbështetur iniciativën, pasi opozita shqiptare do ta bashkonte dhe ta mposhte, me modelin aktual proporcional zgjedhor me 6 zona elektorale.

“BDI është partneri im i koalicionit dhe dua t’i them asaj që opozita shqiptare po bashkohet në fushë. Me modelin proporcional zgjedhor të 6 zonave elektorale, BDI braktis votuesit tradicionalë në zonat e treta dhe të katërt, “Zaev i kërkoi partisë së Ali Ahmetit që të mbështesë iniciativën për ndryshimin e Kodit Zgjedhor dhe të sjellë ndryshimet para zgjedhjeve parlamentare./KohaNews

Next Post

Pendarovski do të takohet me Macron

Në mëngjesin e 12 nëntorit, Presidenti Stevo Pendarovski do të takohet me Presidentin Francez Emmanuel Macron në Paris, sipas kabinetit të Presidentit. Tema e takimit do të jetë Euro-integrimi dhe ky takim vjen pas muajsh përpjekjesh të pasuksesshme të autoriteteve maqedonase për të siguruar pranimin në Pallatin Elysee. Presidenti Pendarovski […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: