Zaev: Nuk do të thërrasë takim liderësh, Mickoski i ikë asaj

Blerand Rexhepi

Kryeministri Zoran Zaev informoi se ai nuk do të thërrasë takim liderësh, megjithëse njoftoi dje sepse siç thotë ai nuk ka ndërmend të diskutojë kërkesat e udhëheqësit të VMRO Hristijan Mickoski për një qeveri eksperte, se kujdesi shëndetësor nuk po funksionon dhe të tjerët.

Ai theksoi se nuk do të lejojë një udhëheqës partie të poshtërojë presidentin Stevo Pendarovski, pasi Mickoski njoftoi publikisht dje se nuk do të merrte pjesë në një takim liderësh të thirrur nga kreu i shtetit.

– Presidenti i vendit është në krye të piramidës politike dhe të gjithë duhet ta respektojmë atë. Ai gjithmonë udhëhiqej nga neutraliteti në shfaqjet e tij. Nuk është e përshtatshme që dikush t’i afrohet presidentit kështu. Pas qëllimit tim për të njoftuar se do të thëras një takim liderësh për Bullgarinë për gjithçka që u diskutua, cilat janë arsyet pse ndodhi kjo, unë patjetër kam marrë një reagim nga Facebook të postuar nga kreu i opozitës që “për të diskutuar një qeveri teknike, paaftësinë e qeverisë, për dështimin me Bullgarinë. Për çfarë duhet të thirret një takim liderësh. Unë nuk jam aspak dakord me këto pyetje. Qeveria ka treguar një shembull të miqësisë që kemi vija të kuqe. Fatkeqësisht ne nuk arritëm të merrnim konferencën e parë ndërqeveritare. Ne po merremi me sukses me krizën e Covid 19. Do të kërkoj mjete të tjera për të informuar publikun. Pavarësisht se sa e paarsyeshme, histerike dhe e papërgjegjshme, unë do të thoja që është duke ikur – tha Zaev.

Next Post

Dimitrov: ërkushtimi i Gjermanisë mike dhe gatishmëria për të vazhduar shtyrjen e zgjerimit të Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor

„Përkushtimi i Gjermanisë mike dhe gatishmëria për të vazhduar shtyrjen e zgjerimit të Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor lartë në agjendën e BE-së, edhe pas përfundimit të kryesimit të tyre është edhe një konfirmim për atë që është bërë nga ana jonë dhe nevoja e dhënies së detyrimeve […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: