Zaev u largua nga posti i kryeministrit pas katër vjet e gjysmë, Kuvendi konfirmoi dorëheqjen e tij

vull
0 0
Read Time:1 Minute, 7 Second

Zoran Zaev u largua nga posti i kryeministrit pas katër vjet e gjysmë në krye të Qeverisë. Kuvendi konfirmoi sot dorëheqjen e tij, të cilën e vlerësoi si një hap logjik të dalë nga rezultati i zgjedhjeve lokale dhe si shprehje e përgjegjësisë së marrë për rezultatet e zgjedhjeve.

Zaev, i cili së fundi u largua nga pozita udhëheqëse në LSDM-në në pushtet, të cilën e drejtoi që nga viti 2013, ka qenë kryeministër që nga 31 maji 2017 dhe fitoi mandatin e dytë si kryeministër në zgjedhjet e 15 korrikut të vitit të kaluar.

Gjatë mandatit të tij si kryeministër, Maqedonia e Veriut u bë anëtare e plotë e NATO-s, por dështoi në fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE për shkak të bllokadës nga Bullgaria. Zaev nënshkroi Marrëveshjen e Partneritetit Strategjik, Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë në gusht 2017 dhe në qershor 2018 qeveria e tij nënshkroi Marrëveshjen e Prespës me Greqinë për të zgjidhur mosmarrëveshjen e gjatë të emrit. Zaev, së bashku me ish-kryeministrin grek Alexis Tsipras, ka fituar Çmimet Ewald von Kleist, Çmimin Ndërkombëtar të Paqes Westphalian 2020, Çmimin e Paqes Hessian 2020 dhe Çmimin e Zhvillimit të Evropës për praktikat më të mira në promovimin e bashkëpunimit, unitetit, përfshirjes, diversitetit dhe pozitivitetit. duke menduar. Të dy liderët u nominuan edhe për Çmimin Nobel për Paqen 2019

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

“ZGJOI” DUHET TË NA ZGJOJË TË GJITHËVE

Midis nesh “ZGJOI” DUHET TË NA ZGJOJË TË GJITHËVE   Një sukses historik për kinematografinë kosovare! Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka shpallur listën e ngushtë për 10 kategori për edicionin e 94-të të “OSKAR”. Në mesin e listës së ngushtë të filmave ndërkombëtar të metrazhit të gjatë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: