Zgjedhja e Kryetarit të Kuvendit pritet nesër

vull

Zgjedhja e Kryetarit të Kuvendit pritet të bëhet nesër, megjithëse lideri i BDI-së Ali Ahmeti mbrëmë në mbledhjen e Këshillit Qendror të partisë shpalli seancën për sot.

Kryetari i parlamentit  Talat Xhaferi, duhet të rizgjidhet në këtë pozicion, i cili duhet të caktojë zyrtarisht vazhdimin e seancës konstitutive.

SIPAS BURIMEVE PARLAMENTARE, BISEDIMET JANË DUKE U ZHVILLUAR PËR TË ZGJATUR SEANCËN KONSTITUTIVE. ASKUSH NUK FLET ZYRTARISHT PËR BISEDIMET NË FJALË. DISA NGA MEDIAT SHKRUAJNË PËR MOSMARRËVESHJET MIDIS DEPUTETËVE TË BDI-SË.

Me zgjedhjen e Xhaferit, mazhoranca në Parlament duhet të bëhet zyrtare pas marrëveshjes së lidhur për një koalicion qeveritar midis LSDM-së dhe BDI-së, ku përfshihen partitë nga koalicioni “Ne mundemi” dhe PDSH-ja e Menduh Thaçit. Sipas numrit, mazhoranca në pushtet do të kishte 62 deputetë.

Pritet që propozimi për të zgjedhur Xhaferi si kryetar parlamenti do të paraqitet në parlament me nënshkrimet e 20 deputetëve.

Kryetari i Kuvendit zgjidhet me të paktën 61 vota nga numri i përgjithshëm i Përfaqësuesve.

Pas zgjedhjeve, Presidenti i Kuvendit në ditët në vijim do të duhet të caktojë një seancë për zgjedhjen e Qeverisë së re, e cila do të drejtohet nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev.

Next Post

TAKIMI I KRYEMINISTRIT TË KOSOVËS HOTI ME PARTNERËT E KOALICIONIT U SHTY

Takimi i kryeministrit të Kosovës, Abdullah Hoti me krerët e partive shqiptare të Kosovës që janë pjesë e koalicionit qeverisës, i cili ishte dashur të zhvillohej sot, është shtyrë dhe me siguri do të zhvillohet të hënën. Lajmi u konfirmua në një prononcim për portalin “Koha.net” nga zëdhënësi i Aleancës […]

Subscribe US Now