Zëvendës Presidenti i senatit Francez viziton vendin

vull

Ajo ka  planifikuar të takohet në Shkup me kryetarin e parlamentit Talat Xhaferi, përfaqësues të organeve parlamentare dhe grupeve parlamentare.

Nënkryetari i Senatit të Francës, Ellen Conway-Mure, do të bëjë një vizitë zyrtare në Maqedoni sot dhe nesër.

Një deklaratë nga Ambasada Franceze thotë se “vizita Conway-Moore pasqyron forcimin e shkëmbimeve parlamentare Franko-Maqedonase në perspektivën e rrugës evropiane të vendit e cila mbetet aktuale. Vizita, e cila po bëhet në kuadër të Strategjisë Franceze për Ballkanin Perëndimor, riafirmon marrëdhëniet e besimit dhe miqësisë midis Senatit Francez dhe Parlamentit të Maqedonisë, si dhe ndaj qytetarëve në tërësi, thuhet në deklaratë.

Gjatë vizitës së saj dy-ditore në vend, është planifikuar të zhvillojë një konferencë në Akademinë Diplomatike të Ministrisë së Punëve të Jashtme për të diskutuar mbi evolucionin e mbrojtjes evropiane.

Conway-Moure do të vizitojë Varrezat Ushtarake Franceze në Shkup, si dhe Shtëpinë Përkujtimore dhe Muzeun që u përurua në maj 2018 për të bërë haraç ndaj 3,000 ushtarëve që vdiqën atje.

 

Next Post

Kryetari i ri i PE-së David Sasoli në Shkup

Kryetari i ri  Parlamentit Evropian David Sassoli do të zhvillojë një vizitë zyrtare dy-ditore në Maqedoni sot, vizita e tij e parë zyrtare jashtë Bashkimit Evropian. Sassoli do të takohet me Presidentin Stevo Pendarovski, kryetarin e parlamentit Talat Xhaferi dhe Kryeministrin Zoran Zaev, dhe gjithashtu do të takohet me drejtuesit […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: