Lamtumirë Dumbledore nga "Harry Potter": Ka vdekur aktori legjendar Sir Michael Gambor 1

Aktori Michael Gambon ka vdekur në moshën 82-vjeçare, ka raportuar The Guardian. Ai vdiq në spital. Ai ishte më i njohur për rolin e tij si Albus Dumbledore në filmat e Harry Potter.

Lajmin e hidhur e kanë konfirmuar bashkëshortja e tij Lady Anne Gambon dhe djali Fergus. “Jemi të shkatërruar për të njoftuar humbjen e Sir Michael Gambon. Një bashkëshort dhe baba i dashur, ai vdiq në spital nga pneumonia me gruan dhe djalin pranë shtratit të tij.

Ai ishte 82 vjeç. “Ju lutemi respektoni privatësinë tonë gjatë kësaj kohe të dhimbshme dhe faleminderit për mesazhet tuaja të mbështetjes dhe dashurisë”, thuhet në deklaratë.

Michael pati një karrierë prej 60 vitesh. Ai bëri debutimin e tij në aktrim në një produksion të Othello në Dublin në vitin 1962, së shpejti iu bashkua Teatrit Kombëtar në Londër dhe vazhdoi të punojë në skena në të gjithë Britaninë, Nju Jork dhe Gjermani.

Ai luajti detektivin Jules Maigret në serialin Maigret dhe njihet edhe për rolin e tij në serialin The Singing Detective. Ai gjithashtu luajti në filma të tillë si Gosford Park, Sleepy Hollow dhe filmat Paddington. Karriera e tij u shënua nga ekskluziviteti i Harry Potter kur ai zëvendësoi Richard Harris si drejtor i Hogwarts-it në pjesën e tretë të ekskluzivitetit.

Për punën e tij të aktrimit, ai ka fituar tre çmime Olivier, dy Screen Actors Guild Awards dhe katër BAFTA.

By vull