Me dy golat e Messit, Argjentina arriti lehtësisht fitoren e katërt në kualifikueset e Botërorit dhe Uruguai mposhti Brazilin 2-0 në shtëpi dhe u barazua me ta në renditje.

Futbollistet kampione botërore të Argjentinës shënuan fitoren e katërt në kualifikueset e Amerikës së Jugut për Botërorin 2026, që do të mbahet në SHBA, Kanada dhe Meksikë.

Pasi festuan kundër Ekuadorit (1-0), Bolivisë (3-0) dhe Paraguait (1-0), Gauci, të udhëhequr nga Lionel Scaloni , mposhtën Perunë 2-0 në Lima, kështu që pas katër raundeve kanë maksimum 12 pikë dhe diferencë 7-0.

Kampionët e botës u drejtuan drejt fitores nga dyshënuesi Lionel Messi (32, 42).

– Mendoj se ky ekip është mbresëlënës, vazhdon të rritet. Kemi lojtarë të mëdhenj, kemi një stil të veçantë loje që na identifikon. Të shpresojmë se do të vazhdojmë në atë rrugë – tha kapiteni argjentinas.

Në fund të lojës, disa tifozë hynë në fushë në të njëjtën kohë për të tentuar të arrinin yllin argjentinas. Vetëm njëri ia doli duke “dribluar” rojen e sigurisë.

Ndryshe nga “Gauça”, rivali i tyre më i madh Brazili ishte sërish i zbehtë. Uruguai mundi Brazilin 2-0 në një stadium të mbushur plot Centenerio në Montevideo, duke regjistruar fitoren e tyre të parë ballë për ballë pas 22 vitesh. Heroi i ndeshjes ishte sulmuesi i Liverpool-it, Darvin Nunez, duke shënuar një gol dhe një asistim.

Fitorja e fundit “La Celeste” e arritur kundër “Selecao” ishte në vitin 2001 (1-0), dhe Brazili nuk humbi në 13 ndeshjet e ardhshme.

Gjysma e parë e ndeshjes ishte larg golave, pa gjuajtje reale në portë dhe asnjë rast. Më pas vendasit kaluan praktikisht në epërsi në minutën e 42-të nga rasti i parë real. Maximiliano Araujo pasoi në krahun e majtë, e dërgoi topin në zonën e rreptësisë dhe Darwin Nunez me kokë shënoi rezultatin 1-0. Goli u kontrollua për një prapavijë të mundshme, por gjyqtari Alexis Herrera gjithsesi tregoi me gisht në qendër.

Probleme të reja për Brazilin mbërritën vetëm pak çaste pasi nisën nga qendra. Pas duelit me Nicolas de la Cruz, Neymar u lëndua . Mjeshtri brazilian, i cili u transferua në Al Hilal këtë verë, dëmtoi gjurin e tij dhe u çua jashtë fushës me lot në barelë.

By vull