Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
Më efektive se ilaçet? Çajrat më të mirë për rigjenerimin e organit më të madh të njeriut - Koha News
Më efektive se ilaçet? Çajrat më të mirë për rigjenerimin e organit më të madh të njeriut 1

Çaji mund të mos ju japë rezultate dramatike në pastrimin e akneve, por shkakton shumë më pak efekte anësore sesa ilaçet kundër akneve.

Çajrat më të mirë për eliminimin e akneve janë çaji rooibos, çaji i kamomilit, çaji i hithrës dhe çaji i luleradhiqes.

Çaj Rooibos

Çaji Rooibos konsiderohet një çaj efektiv për aknet sepse ka veti antioksiduese, antibakteriale dhe imunomoduluese.

Ky çaj ndihmon me aknet sepse përmban nivele të larta të 3 antioksidantëve të fuqishëm: notofagin dhe aspalathin, si dhe superoksid dismutazë. Këta antioksidantë ofrojnë mbrojtje efektive dhe të gjerë kundër radikaleve të lira të dëmshme dhe mbrojnë lëkurën nga dëmtimi.

Çaji Rooibos gjithashtu redukton ashpërsinë e lezioneve inflamatore të akneve, sepse ndihmon në rregullimin e përgjigjes së sistemit imunitar ndaj këtij problemi.

Çaj kamomili

Konsumimi i çajit të kamomilit mund të zvogëlojë mundësinë e shpërthimit të akneve, dhe aplikimi lokal i çajit gjithashtu ndihmon në lehtësimin e simptomave të akneve.

Lëkura e kamomilit të aplikuar në lëkurë është gjetur të ketë aktivitet të krahasueshëm me pomadën hidrokortizoni 1% në reduktimin e inflamacionit të lëkurës.

Qeset e çajit të ftohtë të kamomilit ndihmojnë në uljen e ënjtjes dhe skuqjes.

Çaji i hithrës

Çaji i hithrës pastron dhe detoksifikon gjakun, i cili në mënyrë natyrale pastron lëkurën.

Ky çaj është i pasur me vitamina B, vitaminë K, selen dhe zink. Përdorimi i ekstrakteve bimore në lëkurë që përmbajnë hithra rezulton në reduktimin e akneve, për shkak të vetive anti-inflamatore dhe antibakteriale të kësaj bime.

Çaj luleradhiqe

Kjo bimë në fakt është përdorur në mjekësi për shekuj. Indianët përdorën luleradhiqe për të përmirësuar gjendjen e lëkurës.

Çaji i luleradhiqes mendohet se ndihmon duke përmirësuar funksionin e mëlçisë e cila pastron gjakun dhe largon toksinat nga trupi.

Rrënja e luleradhiqes përmban gjithashtu një numër antioksidantësh që ndihmojnë në parandalimin e plakjes së parakohshme, si dhe vitamina A, B, C dhe minerale (hekur, kalium dhe zink) që kontribuojnë në lëkurë të pastër dhe të shëndetshme.

By vull