Ballina Bota Mosmarrëveshja për targat tani për tani është zgjidhur

Mosmarrëveshja për targat tani për tani është zgjidhur

Spread the love

Mediat gjermane po raportojnë lajmin për arritjen e marrëveshjes ndërmjet Serbisë dhe Kosovës për mosmarrëveshjen për targa, si dhe thirrjen e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borej, për vazhdimin e negociatave.

Mosmarrëveshja për përdorimin e targave të Serbisë në Kosovë kohëve të fundit shkaktoi tensione dhe dhunë, por tani të dyja palët me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për zgjidhje të pjesshme të konfliktit, raportojnë mediat gjermane.

Transmetohet edhe mesazhi i përfaqësuesit të lartë të BE-së për politikën e jashtme dhe sigurinë, Josep Borelli, i cili në Twitter ka bërë të ditur: “Kemi një marrëveshje”.

Sipas Borelit, Serbia do të ndalojë lëshimin e targave për qytetet e Kosovës dhe Kosova nuk do të marrë masa të mëtejshme për riregjistrimin e automjeteve me targa të vjetra serbe. Borelj u bëri thirrje të dyja palëve të vazhdojnë diskutimet për hapat e mëtejshëm në ditët në vijim.