NATO ka nisur stërvitjet e saj vjetore ushtarake me armë bërthamore, konfirmoi sot për DPA zëdhënësi i Aleancës së Mbrojtjes Perëndimore.

Deri në 60 avionë do të përfshihen në stërvitjen “Steadfast Noon”, e cila do të zgjasë deri të enjten e javës së ardhshme. Këto përfshijnë avionë luftarakë modernë, por edhe avionë vëzhgimi dhe cisternë, si dhe bombardues me rreze të gjatë veprimi B-52.

Këtë vit manovrat po zhvillohen kryesisht në hapësirën ajrore mbi Itali, Kroaci dhe Mesdhe. Në total marrin pjesë 13 anëtarë të Aleancës.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha javën e kaluar se lufta e Rusisë kundër Ukrainës ishte një kujtesë e rolit të rëndësishëm të parandalimit bërthamor. Megjithëse është një stërvitje rutinë stërvitore, manovrat do të ndihmojnë në sigurimin e besueshmërisë, efektivitetit dhe sigurisë së parandalimit bërthamor, tha ai.

NATO nuk ka dhënë asnjë detaj në lidhje me stërvitjen dhe skenarin që ajo përfshin.

By vull