Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
NATO po përgatitet për stërvitjen më të madhe të aviacionit - Koha News
NATO po përgatitet për stërvitjen më të madhe të aviacionit 1

Manovrat ushtarake me emrin “Air Defender 23” do të fillojnë të hënën dhe do të zgjasin dhjetë ditë me pjesëmarrjen e 220 avionëve ushtarakë nga 25 shtete anëtare dhe partnerë të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut.

Stërvitjet do të kenë karakter mbrojtës, por qëllimi i tyre është të dërgojnë një mesazh, para së gjithash për Rusinë, u tha gazetarëve ambasadorja e SHBA në Gjermani, Amy Guthman.

“Do të isha vërtet i befasuar nëse një lider botëror nuk do të merrte parasysh atë që thotë për karakterin e kësaj aleance, çfarë do të thotë fuqia e kësaj aleance, dhe kjo përfshin (presidentin rus Vladimir) Putin”, tha ambasadori amerikan.

“Kjo stërvitje synon të plotësojë praninë e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara në Evropë dhe të ofrojë trajnime në një nivel më të lartë se ai që zakonisht kryhet në kontinent,” tha gjenerali Michael Loch, kreu i Gardës Kombëtare Ajrore të SHBA.

By vull