Thursday, July 25, 2024
spot_img

Në fund të javës së seancës së parë të qeverisë nis hartimi i ligjit për rritjen lineare të pensioneve.

Kryeministri Hristijan Mickoski sot informoi se seanca e parë e Qeverisë do të mbahet në fund të javës. Siç tha ai, do të merren disa vendime, shumica formale.

 

Ai bëri të ditur gjithashtu se do të fillojë puna për zgjidhjen e re ligjore për rritje lineare të pensioneve.

 

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas vizitës në Shtip, ku filloi ditën e parë të punës si kryeministër, Mickoski theksoi se Qeveria e re do të ndërtojë aty ku paraardhësit e saj lanë projekte të pasuksesshme.

– Nuk do të ketë dualizma, nuk do të ketë zyrtarë që do të jetojnë me paratë e qytetarëve, do të ketë reduktim të institucioneve, do të mbajmë në sy atë që kemi premtuar.

 

Mjafton ajo që kanë bërë qytetarët, tani për ta duhet të bëjë atdheu. “Qytetarët në radhë të parë”, ju do të jeni motoja e Qeverisë sonë, tha Mickoski.

 Ai po ashtu bëri të ditur se nesër ose pasnesër do të ketë takim me ministrin e Politikës Sociale, Demografisë dhe Rinisë, Fatmir Limani dhe me Ministren e Financave, Gordana Dimitrievska Kochovska, lidhur me ligjin për rritjen e pensioneve.

 

– Seanca e parë e Qeverisë do të mbahet në fund të javës.

Do të merren disa vendime, shumica formale, por po fillojmë të punojmë edhe për një zgjidhje të re ligjore për rritje lineare të pensioneve.

 

Ajo që premtuam në parazgjedhore – të kemi rritje lineare të pensioneve prej 5000 denarë në vitin e parë.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT