Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
Një histori prekëse / Një grua britanike adoptoi 21 fëmijë nga BeH gjatë luftës - Koha News
Një histori prekëse / Një grua britanike adoptoi 21 fëmijë nga BeH gjatë luftës 1

Gruaja britanike, e cila pranoi 21 fëmijë të cilët u larguan nga Bosnja dhe Hercegovina gjatë luftës, u lidh me disa prej tyre pas gati 30 vjetësh. Clare Findlay, 79, e cila jeton në Malësinë Skoceze, iu përgjigj një thirrjeje për ndihmë në 1992, kur refugjatët po largoheshin nga Bosnja dhe Hercegovina, sipas Daily Mail .

Ajo fillimisht pranoi të kujdesej për dy fëmijët, por më pas iu tha që 21 fëmijëve dhe katër nënave duhet t’u jepet një adresë në MB ku mund të merren për t’u lejuar të largohen nga Bosnja dhe Hercegovina. Findlay menjëherë pranoi t’i priste ata dhe të kujdesej për 21 fëmijët derisa të gjendej një shtëpi për të gjithë ata.

Por historia merr një kthesë kur një nxënës i shkollës lokale, i cili fliste të njëjtën gjuhë me refugjatët, komunikon me fëmijët dhe zbulon se disa prej tyre nuk janë jetimë siç mendohej më parë. Gjegjësisht, nënat e tyre ishin vendosur në kampe refugjatësh nga të cilat nuk u lejohej të largoheshin. Zonja Findlay këmbënguli që ata të transferoheshin në MB dhe të bashkoheshin me fëmijët e tyre.

Duke folur për BBC -së i shpëtuar nga një shfaqje Stranger , Ms Findlay ka thënë: “Me aq sa unë jam i shqetësuar, fëmijët nuk mund të largohet nga shtëpia ime deri sa nënat e tyre të vërtetë ishin me ta.”

Në një emision të BBC, ajo kujtoi se si i erdhën refugjatët: «Ne gjithmonë i shikonim lajmet në orën gjashtë. Mbaj mend që njerëzit ishin dëbuar nga shtëpitë e tyre. Kishte edhe fëmijë të vegjël. Kishte një shpallje në gazetën e së Dielës që thoshte se duheshin prindër kujdestarë, të cilët do të pranonin një fëmijë nga zona e luftës mbi baza vullnetare për tre muaj. Pastaj thashë, do të ishte mirë të kisha një fëmijë, ose dy, një vëlla dhe një motër. ” Sidoqoftë, kur ajo thirri bamirësinë, asaj iu tha se kishte “vështirësi të vogla”. Gjegjësisht, dy fëmijët që ajo planifikoi të pranonte nuk mund të vinin derisa 19 fëmijëve të tjerë dhe katër nënave t’u jepej një adresë ku mund të vinin në MB.

Fëmijë refugjatë

“Ishte një emergjencë, unë duhej të mendoja shpejt. Epo, unë thashë, në rregull, ”rrëfen zonja Findlay. Ajo i tha burrit të saj Andrew, i cili kishte vdekur në ndërkohë, dhe ai tha: “Epo, le të vijnë të gjithë”.

Kur arritën refugjatët, zonja Findlay besoi se 13 prej tyre ishin jetimë, ndërsa tetë fëmijë ishin me nënat e tyre. Ajo u përmbyt me donacione nga komuniteti i saj lokal për ta ndihmuar atë të kujdesej për fëmijët. Pjekësi lokal ofroi bukë falas. Kasapi ofroi mish. Para se të mbërrinin fëmijët, Findlay vuri në jastëkët e tyre fruta, karamele dhe lodra.

Plani, pra, ishte të vendosnin jetimët në një familje strehuese. Por së pari ai kishte nevojë të ishte në gjendje të komunikonte me fëmijë dhe nëna. Findlay thotë se ekzistonte një shkollë private prestigjioze Gordonstone në lagjen e tyre, nga e cila i thanë se një nga studentët e tyre , Petra , e cila në atë kohë ishte 16 vjeç, fliste gjuhën e fëmijëve refugjatë.

Nënat e Petrit thanë se ishin detyruar të linin punën kur filloi lufta në Bosnjë. Ata gjithashtu përshkruan se si forcat serbe po zgjidhnin shtëpitë myslimane në qytet dhe i bllokonin ato përpara se t’i vinin flakën.

Petra zbuloi se asnjë fëmijë nuk është jetim. “Unë isha euforike për këtë,” tha Findlay dhe vazhdoi, “Duke pasur një moment në jetë si ky, një moment ku, Zoti e di se si, kur ke një imazh të paqartë para teje, vendos të bësh gjënë e duhur. Ia vlente ”.

“Petra meriton të dijë se si i shpëtoi këta fëmijë që të mos shohin kurrë prindërit e tyre,” tha Findlay.

Gazetarët e emisionit të drejtuar nga Anita Rani , me ndihmën e stafit të shkollës Gordonstone, shkuan në kërkim të Petrës, ata arritën ta kontaktojnë atë dhe emri i saj i plotë është Petra Lovreković. Tani është artiste.

Shfaqja tregon momentin kur të dy Petra dhe zonja Findlay shpërthyen në lot. Pastaj u panë për herë të parë që nga viti 1992.

“Ishte një gjë e natyrshme që bëra, nuk kishte asgjë pranë meje, unë vetëm përktheva ato që thonë ata. Unë vetëm u dhashë atyre një votim ”, tha Petra.

Zonja Findlay dhe Petra u takuan më pas me disa nga fëmijët e pritur nga familja Findlay në 1992. Shumica e tyre ende jetojnë në Skoci sot, ndërsa disa jetojnë në Dewsbery dhe West Yorkshire.

By vull