Home Shëndetësi Një pije që forcon kyçet dhe kërc, mjafton një filxhan në ditë

Një pije që forcon kyçet dhe kërc, mjafton një filxhan në ditë

0

Dhimbjet e kyçeve janë të zakonshme tek të moshuarit, por për shkak të stilit të jetesës së sotme dhe vetë profesionit me të cilin merret një person, nuk është për t’u habitur nëse dhimbjet e kyçeve fillojnë të shfaqen edhe më herët.

Problemi më i zakonshëm i kyçeve është dhimbja në gjunjë, sepse ato mbajnë ngarkesën më të madhe. Me kalimin e viteve, funksionaliteti i tyre ndryshon, domethënë gradualisht “veshin”.

Si rezultat, ligamentet bëhen më pak të lëvizshme dhe nuk janë aq fleksibël sa në rini.

Ushqimi është jashtëzakonisht i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm të trupit, dhe disa ushqime që janë të rëndësishme për t’u përfshirë në jetën tuaj të përditshme ndihmojnë kundër dhimbjeve të kyçeve.

Kjo pije përmban vitamina të shumta, por edhe minerale që forcojnë kyçet, kërcet dhe ndikon pozitivisht në shëndetin e kockave, por sigurisht që nuk është ilaç. Nëse vuani nga dhimbje kyçesh, është mirë që sa më shpejt të shkoni te mjeku.

Përbërësit e nevojshëm:

– 1 lugë gjelle mjaltë organik
– 1 lugë gjelle ujë të distiluar
– 50 gr. bajame
– një majë kanellë
– 1 filxhan lëng portokalli të shtrydhur fllad
– 2 gota ananas, të prera në kubikë të vegjël
– 1 filxhan tërshërë të mbështjellë

Lagni tërshërën në ujë dhe lëreni të qëndrojë dhe bajamet i grini. Hidhini të gjithë përbërësit në një blender dhe përziejini derisa të përftoni një përzierje si smoothie. Konsumojeni pijen e përgatitur në këtë mënyrë një herë në ditë në këmbim të një rostiçeri, si një burim i shkëlqyer vitaminash, mineralesh dhe proteinash.

Previous article(Foto) “Goldenpass Express” do t’i kthejë ëndrrat tuaja në realitet
Next articleShtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara – diku ata përdorin gomarët në vend të tyre