Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
Numri i viktimave të fatkeqësisë në Turqi dhe Siri u rrit në më shumë se 41,000 - Koha News
Numri i viktimave të fatkeqësisë në Turqi dhe Siri u rrit në më shumë se 41,000 1

Ekipet e shpëtimit në Turqi nxorrën sot disa të mbijetuar nga rrënojat, më shumë se një javë pasi një seri tërmetesh të forta goditën atë vend dhe Sirinë, ndërsa tani vëmendja e publikut është përqendruar në ndihmën e njerëzve që nuk kanë as çati mbi kokë dhe as ushqim të mjaftueshëm. raporton Zëri i Amerikës,

Numri i viktimave të katastrofës është rritur në më shumë se 41,000, qytetet në të dy vendet janë shkatërruar dhe shumë të mbijetuar nuk kanë strehë në temperatura jashtëzakonisht të ulëta. Më shumë se 35,000 njerëz vdiqën në Turqi, fatkeqësia më vdekjeprurëse e tillë që nga themelimi i vendit 100 vjet më parë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pranoi se kishte probleme në reagimin fillestar ndaj tërmetit me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë dhe Sirinë më 6 shkurt, por këmbënguli se situata tani ishte nën kontroll.

“Ne po përballemi me një nga fatkeqësitë më të mëdha natyrore, jo vetëm në vendin tonë, por edhe në historinë e njerëzimit”, tha Erdogan.

By vull