Mickoski nuk mund të jetë si Zaev, ai i ka luajtur të gjitha shanset shumë kohë më parë

Kohanews Admin

Shkruan: Xhabir Deralla

E shoh, këto ditë në mediat e internetit dhe në rrjetet sociale, ka një debat të gjallë me pyetje për moralin, qëndrueshmërinë, integritetin e… hmm… politikanëve. Krahasime, analiza, parashikime të panumërta dhe çfarë do të bëheshin… Natyrisht, e gjithë kjo e shoqëruar me zhurmën e pafund të propagandës që dëgjojmë është paguar me shuma marramendëse. Por është diçka si zhurma e bardhë me të cilën një person mësohet, madje mund ta ndihmojë atë të flejë më lehtë (humor i zi).

Njerëzit shpesh kërkojnë virtyte aty ku nuk ekzistojnë

Këto ditë lexova disa cicërima të mrekullueshme, duke përfshirë një nga profili i “Viviana” që u shpërnda nga disa portale. Këtu është kontributi im modest në këtë debat mbi integritetin dhe moralin e disa politikanëve. Dhe të mos gënjehemi, i qëndroj asaj që kam shkruar menjëherë pas dorëheqjes së Zoran Zaev, le të vlerësohet nga miqtë e mi dhe si reagim impulsiv.

Njerëzit shpesh kërkojnë virtyte aty ku nuk janë. Pra në këtë rast. Pyetja është nëse Mickoski do ta ketë virtytin dhe madhështinë morale që të japë dorëheqje nga posti partiak nëse nuk arrin të formojë shumicën parlamentare, gjë që do t’i hapë mundësinë për të formuar qeveri. Dhe krahasohet me procedurën e Zoran Zaev.

Zaev – Mickoski: Krahasim i pahijshëm

Krahasimi, më lejoni të jem i drejtpërdrejtë, është i keq, do të thoja, edhe absurd. Këto janë dy pikëpamje të kundërta se çfarë është politika. Nga njëra anë është shkatërrimi dhe një luftë e zhveshur për pushtet, një etje e pashuar për pushtet nga motive dhe motive personale dhe të ulëta. Nga ana tjetër, gjithçka tjetër është vetëm kaq (për të mos hyrë në përshkrime dhe përkufizime specifike, për të mos ngacmuar “urtët” e Twitter-it).

Është e thjeshtë, e pajustifikuar, madje e pahijshme dhe fyese (ndaj Zaevit) të presësh që Mickoski të tregojë një moral dhe integritet të tillë, të marrë përgjegjësi, madje edhe të ekzagjerojë në këtë, siç bëri kryeministri në dorëheqje. Dhe jo një herë.

Me pantallonat e ulura nga shinat

Më kujtohet kur parlamenti votoi për NATO-n, Mickoski nuk doli nga salla plenare në parlament, por nuk na duartrokiti. Përkundrazi, ai merrej me pantallonat, ato ishin pak poshtë, kështu që i ngriti disa herë gjatë duartrokitjeve.

Ky është një përshkrim i gjithçkaje që ai bën në politikë. Prishet e bllokon sa të mundet dhe kur treni i shpejtë i interesave kombëtare e “shishe” me shpejtësi, ai qëndron, me hundën ngritur dhe me pantallonat poshtë binarëve.

Politikan nga bodrumi i historisë

Dhe tani, pas një duzine “garancish” të shprehura publikisht se është në prag të formimit të shumicës parlamentare, mund të jetë më afër kësaj, por situata nuk është aspak bindëse sa duket në pamje të parë. Dhe nuk ka pse të presim që të japë dorëheqjen nëse nuk ia del as 10-ta, 12-ta, nuk e di kush nga ana e tij, një përpjekje për të mashtruar opinionin, ndoshta edhe veten, se është një hap më afër. Qeveria. Në të vërtetë, atij as që duhet t’i kërkohet të presë moral.

Mickoski edhe pas kaq shumë humbjeve zgjedhore, lëvizjeve dhe dështimeve katastrofike politike, i cituar në raportet ndërkombëtare si burim dezinformimi, një politikan nga bodrumi i historisë, nuk dha dorëheqje dhe asnjëherë nuk tregoi se ka një qëllim të tillë. Nëse ai jep dorëheqjen tani, a do ta bëjë këtë më të virtytshëm në sytë e publikut? Nr. Ai e humbi rastin për të treguar virtyt dhe moral të panumërt. Nuk ka nevojë të ndryshohet kursi tani. Përveç nëse dëshiron të marrë komplimente se ka vepruar moralisht duke ndjekur shembullin e Zoran Zaev. Cili do të ishte një krahasim jashtëzakonisht i gabuar.

Gjithsesi, historitë e tij për fëmijët e vegjël nuk zgjasin më shumë se një ditë, dhe shumë shpesh vetëm disa minuta. Ai është mjaft i lumtur që jeton në një kohë kur u morën vendime historike dhe ai hodhi sytë nga bodrumi i tij me kërcëllim dhëmbësh.

Next Post

BDI nesër mbledh Këshillin e Përgjithshëm për zhvillimet e fundit politike

Bashkimi Demokratik për Integrim nesër në orën 13 ka thirrur mbledhje të Këshillit të Përgjithshëm të partisë. Kjo po vjen pas zhvillimeve të fundit në skenën politike në Maqeodninë e Veriut, me dorëheqjen e Kryeministrit si dhe paralajmërimin e opozitës VMRO-ASH-AAA-Besa-Levica për shumicë të re parlamentare. “Kryetari Ahmeti ju fton […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: