Nëse Serbia provokon luftë, atëhere asaj do t’i mbetet Pashallëku i Beogradit

vull
0 0
Read Time:1 Minute, 19 Second

Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Aleksandër Vulin ka propozuar idenë për formimin e ’Botës serbe’ në krye me presidentin Vuciq. Serbia historikisht ka ekzistuar si shtet duke rrëmbyer e serbizuar trojet e te tjerëve. Por tani gjërat kanë ndryshuar dhe një aventurë serbe për  krijimin e një të ashtuquajture “Botë serbe” do të ishte fatale për vetë Serbinë , e ndoshta një luftë tjetër në Ballkan Serbinë do ta conte në kufijt e saj historikë në atë të Pashallëkut të Beogradit, e cila është Serbia e vërtetë apo “stara Serbija” e vërtetë.

Serbia mendon se me kercënime e me luftë do të krijojë Serbinë e madhe që tani ky farë Vulini i thotë “bota serbe”, por duhet ta dijë se shqiptarët kanë të drejtën dhe të vërtetën historike për botën shqiptare, për shtetin e bashkuar etnik shqiptar.

Dhe ndoshta aventura apo verbëria kriminale e genocidiste serbe mundet edhe që të provokojë një luftë tjetër në Ballkan , por me siguri që Serbia do të jetë humbësja e madhe e saj ashtu sikurse edhe e humbi luftën me Kroacinë dhe me Kosovën. Në një aventurë të tillë Serbia mos ta gënjejë veten se ka tashmë kapacitetet ushtarake e politike për një aventurë të tillë.

Tani nuk jemi më në shekullin e 19-të , ku Serbinë e mbështeste Rusia dhe Europa, pasi tani në anën e shqiptarëve janë SHBA,  Turqia , shtetet e fuqishme  te BE-se etj., si dhe tashmë Serbia  do të përballet me dy shtete shqiptare, me Shqipërinë e me Kosovën. Serbia tashmë është e izoluar dhe nuk mundet që ta ndihmojë as Rusia.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

Lëvizja Besa, formon nëndegën në Kamjan

Në prezencën e nënkryetarit të Lëvizjes BESA, z. Abdush Demiri dhe komisionit komunal për riorganizimin e degës së Bogovinës, sonte u mbajt kuvendi themelues i nëndegës së Lëvizjes BESA në fshatin Kamjan. Kuvendi me vota unanime zgjodhi Suad Bexhetin për kryetar të nëndegës. Na priftë e mbara!

Subscribe US Now

%d bloggers like this: