Telegram urimi qeverisë së Ismail Qemal Vlorës!

vull
Arben Llalla

 

  • I dashur kryeministër!

Pranoni urimet e mia për shpalljen e pavarësisë dhe themelimin e kabinetit qeveritar.

Edhe pse kanë kaluar 107 vite nga qeveria e parë shqiptare të drejtuar nga ju, ne shqiptarët ende udhëhiqemi nga lider dhe ministra e deputet të pashkolluar me meritë, me diploma fallco, që nuk dijnë asnjë gjuhë të huaj, në përgjithsi nga çobenj delesh dhe gjuetar peshqish.

Ju kam zili Ati ynë se në qeverinë tuaj ju kishit burra, ndërsa sot ne udhëhiqemi nga meshkuj, ju kishit Lisa, ne këta i kemi barrishte që prishin lulet e mbejlla ndërshekuj, ju kishit ministra me peshë ndërkombëtare, ndërsa këta ministrat dhe deputetët tanë nuk i njeh as lagjia dhe rruga e mahallës.

I nderuar vellai i madh Ismail Vlora!

Ne shqiptarët jemi në hall të madh sot, andej dhe këtej kufirit.

Ky hall na ka zënë se ende kemi deputet dhe ministra vasal, sahan lëpirës por edhe gjak përzier, të cilët na i trubullojnë punët, na e ndalin përparimin tonë si Komb.

Prandaj, të lutem në emër të Perëndisë dhe të Kombit na dërgo andej nga gjendeni ju, në botën e paqes dhe qetësisë edhe njëherë pjestarët e kabinetit tuaj qeveritar që të na udhëheqin dhe të na edukojnë pak këta tanët, qofshin andej dhe këtej kufirit shtetëror.

Ju uroj gëzuar Festën e Flamurit dhe Ditën e Pavarësisë së Shtetit Shqiptar, të atij shteti që ju keni meritën e trimërisë intelektuale.

 

Next Post

Elezi: Investimet në Propozim – buxhetin për vitin 2020

Shkup, 28 nëntor – Në emisionin ‘Magazina ekonomike’ në Alsat-M e ftuar ka qenë edhe zëvendës ministrja e financave Dr. Shiret Elezi e cila gjatë gjithë debatit në këtë emision ka elaboruar të arriturat dhe realizimin e projekteve dhe punëve të bëra jo vetëm në dikasterin e financave por edhe […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: