Zari vogël që sillet në brekët e Edi Ramës

vull

Nga Arben Llalla

Qentë e racës “pekinez” vuajnë nga fiksim; ata mendojnë se janë pit bull dhe u sulën të gjithë njerëzve.

Si këta qen ngjajnë shumë rilindas që sa herë u thotë Edvin Rama nisen të kafshojnë, megjithëse nuk kanë dhëmbë.

Pa kaluar as dhjetë minuta nga një deklaratë e kryetarit të PDIU-së, Shpëtim Idrizi na doli zari vogël që na thotë se PDIU është me partinë e tij. Janë nja dy drejtorë që i kanë vajtur nga pas për t’i mbajtur erë p..dhve të tij dhe këtij i gënjen mendja se ka future çamët në thes.

Shpëtim Idrizi pati guximin dhe meritën që ta udhëheqë PDIU-në në vitet më të vështira të opozitës, ku bandat e krimit të organizuar  grabisnin mandatin e tij të deputetit me synimin e vetëm të shkrinin këtë forcë politike.

Urdhërin për ta zhdukur PDIU-në erdhi nga Athina, me të cilën kryerilindasi bëri shitjen e detit dhe hoqi nga tekset emrin e “Çamërisë”. Zhdukja e PDIU-së vlente që qeveria që mbron zari vogël të bënte Minishengenin dhe t’i bënte fresk Vuçiçit. Se çfarë ndodhi në Tiranën e vitit 2017 Erjon Velija e di shumë mirë. Ai e di si hapeshin kutitë dhe shkyheshin votat e çamëve.

Por, Shpëtim Idrizi mbijetoi, ndërsa mbajti një parti shumë më të fortë, e cila u braktis nga dy drejtorë që shkuan pas by…s së tij dhe nja dy rrugaçë që vrapuan të bëjnë lekë me Edvin Ramën.

Sot, kur nga zgjedhjet na ndajnë pak muaj, është e qartë që vija e pushtetit ndahet tek votat e PDIU-së, prandaj Edvin Rama nuk pol ë gjë pa bërë për të marrë këto vota, prandaj ka sulur dhe qenin pekinez.

Natyrisht që këta janë tërbuar me PDIU-në, sepse humbja e pushtetit do të thotë që dikush do të shkojë në burg për prishjen e Teatrit apo lekët e Ndranghetës.

Çamët janë në aleancën e tyre natyrale. Do kenë grupin e tyre parlamentar dhe Çështjen e Çame me gjithë zarat e Rilindjes do e çojnë përpara.

Next Post

32-vjeçari nga Maqedonia e Veriut arrestohet në Morinë

Policia e Kukësit ka arrestuar një 32-vjeçar, i cili akuzohet për vjedhje me dhunë. Bëhet fjalë për 32-vjeçarin me iniciale M.A., banues në Maqedoninë e Veriut. Ai ra në prangat e policisë në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar Morinë. Ai ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Maqedonia e […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: