Ziadin Sela: Reforma ishte kryefjala dhe zgjidhja e premtuar e krizës politike të vitit 2015!

vull

Shkrim i Kryetarit të Aleancës për Shqiptarët

Kusht vendimtar për reforma është koalicioni politik që e favorizon reformën. Me fjale të tjera ky koalicion asesi brenda vetes nuk duhet të ketë grupe që kanë interes të mbijetojë sistemi i vjetër që duhet të reformohet. Asnjë kuptim nuk ka që reformën dhe sidomos atë në drejtësi ta bëjnë grupet pjesë të koalicionit politik që e ndertuan një regjim dje dhe që po e mbajnë gjallë akoma sot. Lista vetëm se është zgjëruar. Nikollës dhe Aliut, Sashos dhe Agimit, i është shtuar Zaevi dhe Oliveri. Reforma kurrë s’është një proces teknik ose më sakt thënë, është fare pak teknik, ajo është një proces kryekëput politik. Ashtu siç as arratisja e Gruevskit dje dhe as ajo e Mijallkovit sot, aspak s’është problem teknik siç mundohet të arsyetoj kryeministri Zaev, por është tërësisht e ndihmuar nga politikanët e apostrofuar më lart, fal të cilëve sot kemi:
-Një regjim me demokraci akoma më hibride, sesa e kishim në vitin 2017.
– Një gjyqësi akoma më të politizuar, sesa kishim dje.
– Jemi vend lider në rajon për korrupsion. – Sot, viktima dënohet ndërsa vrasësit e kriminelët shetisin të lirë. – Iliçët e LSDM-së lihen të lirë, biles edhe shpërblehen me vende pune, ndërsa babai i Almirit dënohet me burg.
– Monstra rimontohet përsëri, ndërsa monstrave të vërtet si ky i sotshmi ju krijohen shtigje për tu arratis.
– Agimi vazhdon të jetë ministër, ndërsa Fetai në burg…
Mos keni asnjë dilemë, reforma çdoherë është vetëm politike e tillë është edhe ikja e Mijallkovit sot me përkrahje nga politikanët, dosta të vjetër e të ri të qeverisë. Prandaj, politikisht Zoran Zaev duhet të mbaj përgjegjësi dhe të jap dorëheqje.

Po njejtë dhe akoma me zëshëm se dje, POSHT REGJIMI!

Next Post

Grubi: Përdorimi i gjuhës amtare është vlerë e çmuar e shtetit tonë të përbashkët

Me qëllim të ruajtjes dhe promovimit të gjuhës amtare, përkatësisht shënimit të Ditës Ndërkombëtare të gjuhës amtare, sot zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi organizoi tryezë të rrumbullakët. Në këtë debat ishin të pranishëm drejtori i Agjencisë për zbatimin e gjuhës, Ylber […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: