Koka, Filipçe dhe Musa vizitojnë bazën e ndihmës së shpejtë

vull

Në bazën e ndihmës së shpejtë mjekësore u zhvillua takim pune në prani të Ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe, zëvendës ministrit të shëndetësisë, Dr. Asim Musa dhe drejtuesve të Shtëpisë së shëndetit Shkup, Dr. spec. Zlate Mehmedoviq dhe ekk. i Dipl. Besim Koka me rastin e realizimit të prokurimit të […]

Në UT i zhvillon punimet Kongresi Ndërkombëtar i Shkencave Natyrore, Shëndetësore dhe Teknologjisë

vull

Në Universitetin e Tetovës, në prani të shumë studiuesve shkencorë nga vendi, rajoni dhe bota, i filloi punimet Kongresi Ndërkombëtar i  Shkencave Natyrore, Shëndetësore dhe Teknologjisë. Në kuadër të këtij kongresi, prej 15 – 17 maj 2019, do t’i zhvillojnë punimet pesë konferenca shkencore ndërkombëtare  të organizuara nga pesë njësi […]

Kryeministri Zaev dhe Princi Eduard: Partneriteti ndërmjet Britanisë së Madhe dhe Maqedonisë së Veriut do të vazhdojë edhe në të ardhmen

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev mori pjesë në darkën solemne që u organizua me rastin e vizitës së Lartmadhërisë së Tij Princit Eduard në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Gjatë darkës Kryeministri Zaev dhe Princi Eduard u përqendruan në biseda të shkurta me të […]

Dialogu politik, kusht për zgjidhje

vull

Prof. Shezai Rrokaj Pas dorëzimit të mandateve të deputetëve opozita ka shtuar aksionin opozitar për ndërtimin shtyllave të shtetit të së drejtës, të një shteti funksional, themelet e të cilit janë deformuar prej grykësisë së pushteteve autokrate, duke filluar me deformimin e votës dhe gjithë pushteteve të tjera në vazhdim. […]

DIVIZIONI 21 SS ” SKENDERBEG ” NE USHTRINE GJERMANE GJATE LUFTES SE DYTE BOTRORE .

vull

Divizioni ” SKENDERBEG ” u krijua nga Heinrich Himmler i propozuar nga kreret e ” lidhjes se dyte te Prizerenit,dhe personalisht Bedri Pejani ne Mars te 1944, zyrtarisht nen titullin 21st Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (albanische Nr. 1). Ai u emruar sipas emrit te heroit kombetare shqiptare Gjergj Kastriot […]

Maqedonia e Veriut i shpëton motit të keq

vull

Stuhia që kaploi shtetet ballkanike, nuk u tregua e ashpër me Maqedoninë e Veriut. Mbrëmë u shënuan të reshura intensive të shiut në Shkup, Kumanovë dhe disa qytete të tjera lindore, megjithatë nuk është raportuar për dëme materiale apo pasoja në njerëz. Sipas meteorologëve, mot me shi dhe erëra të […]

Osmani: Nuk ka Qeveri pa BDI-në!

vull

I pyetur nëse qeveria aktuale mund të vazhdojë të ekzistojë pa Bashkimin Demokratik për Integrim, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani u përgjigj prerë: “Jo, nuk mundet!”. Kjo përgjigje e Osmanit demanton zërat se Kryeministri Zoran Zaev ka ndër mend të krijojë një koalicion të ri qeverisës, duke e përjashtuar […]

Përfunduan vizitat e para monitoruese për projektet e financuara nga Programi BNK Mali i Zi – Kosovë

vull

Dje në Podgoricë të Malit të Zi është vizituar projekti i fundit në kuadër të vizitës monitoruese që financohet nga thirrja e parë për propozime në kuadër të IPA Programit për Bashkëpunim Ndërkufitar Mali i Zi – Kosovë me mbështetje të Bashkimit Evropian. Ekipi monitoruese nga Sekretariati i përbashkët teknik, […]

MINISTRI LEKAJ PAS REHABILITIMIT IA DORËZON LUMIN “LEPENC” MINISTRIT MATOSHI

vull

Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj, të enjten do të dorëzojë lumin “Lepenc” tek ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, pas rehabilitimit të tij në kuadër të ndërtimit të autostradës “Arbën Xhaferi’. Me këtë rast, lumi do të pasurohet me një sasi të peshqve të llojit troftë. […]

Edhe një vlerësim suksesi për Komunën e Hanit të Elezit

vull

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizoi ceremoninë me rastin e publikimit të Raportit të performancës së komunave për vitin 2018. Ministrja e MAPL-së Adriana Hodžić me rastin e publikimit të raportit theksoi se performanca komunale ka qenë një nga projektet më komplekse të realizuara, njëherësh më i sukseshmi dhe […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: