Parlamenti i Turqisë ndaloi sot produktet Coca-Cola dhe Nestlé nga restorantet e tij për shkak të supozimit të mbështetjes për Izraelin, sipas një deklarate zyrtare dhe një burimi që citon dy kompanitë.

“Produktet e kompanive që mbështesin Izraelin nuk do të shiten në restorante, kafene dhe çajtore në territorin e parlamentit”, tha Asambleja e Madhe Kombëtare e Turqisë, raporton Kathimerini.

Vendimi është marrë nga kryetari i Kuvendit, Numan Kurtulmus, për të “ndërgjegjësuar opinionin” për bojkotimin e produkteve të kompanive të përmendura që kanë mbështetur hapur, siç thotë ai, “krimet e luftës izraelite dhe vrasjen e të pafajshmëve. njerëzit në Gaza”. Deklarata parlamentare nuk specifikon saktësisht se si Coca-Cola dhe Nestlé mbështesin fushatën ushtarake të Izraelit.

Në përgjigje të ligjit ushtarak, Nestlé njoftoi muajin e kaluar se po mbyllte përkohësisht një nga objektet e saj prodhuese si një “masë paraprake”. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe qeveria e tij kanë kritikuar ashpër sulmin e Izraelit ndaj Gazës dhe mbështetjen e Perëndimit për Jerusalemin.

Izraeli nisi një sulm në Rripin e Gazës pasi pikërisht një muaj më parë, grupi islamik Hamas kreu një masakër në jug të Izraelit, duke vrarë 1400 njerëz dhe rrëmbyer 240 njerëz brenda një dite në sulmet në kibuci dhe një festival muzikor. Autoritetet shëndetësore në Gazën e kontrolluar nga Hamasi thonë se më shumë se 10,000 palestinezë, duke përfshirë rreth 4,000 fëmijë, kanë vdekur në bombardimet njëmujore izraelite.

By vull