Home Shëndetësi Për çfarë është e mirë Espresso?

Për çfarë është e mirë Espresso?

0

Tashmë dihet se kafeja na jep energji dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për ekspresin. Por pak dihet se për çfarë tjetër është e dobishme kjo kafe.

Espresso është i mirë për kujtesën afatgjatë

Kjo pije mund të përmirësojë kujtesën tuaj afatgjatë. Neuroshkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë kryen një studim në të cilin zbuluan se dy gota ekspres ndikojnë pozitivisht në kujtesën tuaj.

Espresso rrit vëmendjen

Shumë njerëz e nisin ditën e tyre me ekspres dhe ky fakt nuk është për t’u habitur. Kafeina është zbuluar se zvogëlon simptomat e lodhjes dhe përmirëson vëmendjen dhe vigjilencën, falë lidhjeve neurokimike. Kafeja rrit përqendrimin e dopaminës, e cila lidhet me vëmendjen. Por e gjithë kjo vetëm nëse konsumoni ekspres në sasi të vogla. Nëse pini më shumë se dy filxhanë në ditë, përqendrimi juaj ulet.

Espresso ju ndihmon të humbni peshë

Ekspresi është gjetur të jetë i ulët në kalori. Ai përmban rreth tre kalori nëse nuk shtoni sheqer ose qumësht. Gjithashtu, nëse ushtroheni pasi keni pirë një filxhan ekspres, stërvitjet tuaja do të jenë më pak të vështira, ka treguar hulumtimi. Espresso gjithashtu redukton dhimbjet e muskujve.

Redukton rrezikun e sulmit në zemër

Nëse pini një ose dy filxhanë ekspres në ditë, rreziku i sulmit në zemër është më i ulët. Hulumtimet kanë treguar se shanset për një atak në zemër janë më të ulëta për shkak të antioksidantëve që gjenden në këtë kafe.

Espresso ul rrezikun e diabetit

Hulumtimet kanë zbuluar se kjo pije ul rrezikun e diabetit të tipit 2 me 11%. Përveç kafesë, është e rëndësishme që personat që kanë predispozicion ndaj diabetit të jenë rregullisht aktivë fizikisht dhe të kenë kujdes peshën e tyre.

Previous articleZero yje: Jeta juaj është në rrezik në këtë makinë elektrike
Next articleGjashtë shenja me të cilat trupi ju paralajmëron se keni probleme me pankreasin