Ballina Rajoni Petkov: Agjentët rusë kanë punuar kundër marrëdhënieve të mira mes Shkupit dhe...

Petkov: Agjentët rusë kanë punuar kundër marrëdhënieve të mira mes Shkupit dhe Sofjes

Spread the love

Kryeministri bullgar Kiril Petkov tha se agjentët rusë në Bullgari kanë punuar kundër marrëdhënieve të mira midis Shkupit dhe Sofjes. Petkov tha se një “diasporë e madhe ruse e përbërë nga agjentë” e formuar në Bullgari punon për interesa të ndryshme dhe një nga fokuset ishte se nuk duhet të kishte të ardhme evropiane për Ballkanin Perëndimor.

“Ajo që ne po hetojmë për momentin në shumë vende është se agjencia po punon shumë, është një diasporë mjaft e madhe agjenturore e formuar në Bullgari, Rusi, të cilën aktualisht e shohim duke punuar për shumë interesa të ndryshme. “Një pjesë e asaj që më është raportuar tashmë është se ne kemi agjentë rusë që kanë punuar kundër mirëkuptimit midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe interesi rus është i fokusuar që të mos ketë të ardhme evropiane për Ballkanin Perëndimor”, tha Petkov. .

Presidenti bullgar Rumen Radev deklaroi se Agjencia e Sigurisë Kombëtare, siç thotë ai, ka një sistem të shëndoshë imunitar dhe aty punon aktivisht për të parandaluar depërtimin e disa aktiviteteve spiunazhi.

Ky është skandali i dytë i tillë brenda një muaji në Bullgari.

Më 2 mars, kundërzbulimi bullgar zbuloi një gjeneral rezervë që spiunonte për Kremlinin.

Si përgjigje, autoritetet bullgare dëbuan dy diplomatë rusë.