Home Rajoni Protesta në Beograd: “Nuk po e japim Kosovën”

Protesta në Beograd: “Nuk po e japim Kosovën”

0

Para tempullit “Shën Sava” në Beograd, sonte po zhvillohet protesta e partive opozitare të orientuara nga e djathta në Serbi, kundër propozimit francezo-gjerman për Kosovën dhe Metohinë. Nën sloganin “Serbia kujton, mbron dhe nuk jep”, demonstruesit po marshojnë drejt Venecit të Andriçevës.

Demonstruesit kanë tre kërkesa: të refuzohet plani evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, të japë dorëheqjen Vuçiq dhe të shpallen menjëherë zgjedhjet.

Në pankartat shkruhej: “Nuk e japim Kosovën”, “Kosova është zemra e Serbisë”, “Jo kapitullimit”, “Nuk e japim shenjtërinë tonë”. Demonstruesit shajnë presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

Protesta po mbahet para takimit të Vuçiqit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, që duhet të mbahet në Ohër.

Previous articleJa sa do të rriten realisht pensionet
Next articleEscobar: Pres finalizimin e aneksit për zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës