Në përpjekjen për të jetuar shëndetshëm, dhe kjo do të thotë të ushqehesh shëndetshëm, ruajtja e cilësisë dhe buxhetit mund të jetë e vështirë. Megjithatë, nuk është e pamundur. Ashtu si me të gjitha gjërat e rëndësishme në jetë, ju duhet të keni përparësi dhe të jeni të organizuar. Ushqehuni shëndetshëm dhe cilësor, duke mos e tejkaluar buxhetin, duke sjellë ushqim në punë.

Nëse blini kafe dhe ushqim të gatshëm çdo ditë gjatë pushimit tuaj për mëngjes ose drekë (ose të dyja), do të shpenzoni më shumë para: të paktën 300 denarë për të ngrënë “në këmbë”, dhe ndoshta dy herë më shumë nëse uleni në një. restorant gjatë një pushimi për një vakt të vërtetë. Ju rrezikoni gjithashtu monotoninë dhe cilësinë e ulët të dy vakteve shumë të rëndësishme të ditës, sepse në shumicën e rasteve keni zgjedhje të kufizuar, ose më keq, ushqim të shpejtë.

Pasi të organizoheni dhe të vendosni rendin dhe zakonin, gjithçka është më e lehtë.

Më besoni, edhe skeptikët më të mëdhenj që nuk besonin se mund të organizoheshin, me punë dhe këmbëngulje u bënë një nga mbështetësit më të mëdhenj. Filloni të aplikoni paraprakisht metodën e planifikimit të vakteve për punë dhe rezultatet do të jenë të dukshme: një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar, më pak stres dhe buxhet më të vogël.

Planifikoni përpara

Mund të përgatisni tre deri në pesë vakte paraprakisht për javën e punës, ose t’i përgatisni një natë më parë, cilado që funksionon më mirë për ju. Le të jetë ushqim që përgatitet dhe transportohet shpejt dhe lehtë: makarona me perime dhe salcë, një copë mish me perime, oriz me peshk, sallata, tost ose sanduiçe me mbështjellje. Disa nga këto pjata mund t’i mbani në frigorifer, disa në frigorifer. Nëse keni një mikrovalë në punë, edhe më mirë, do të jeni në gjendje ta ngrohni përsëri ushqimin. Ruani tiganët cilësorë me kapak të mirë, me kapacitetin e vaktit tuaj mesatar. Mos harroni një grusht arra ose fruta për një meze të lehtë.

Behu krijues

Mund të duket si një sfidë e madhe, por planifikimi dhe përgatitja e vakteve do të bëhet një zakon argëtues. Përgatitni kafe sipas shijes tuaj dhe merrni vetes një filxhan termos interesant që mund ta merrni me vete.

Smoothies janë të shëndetshëm dhe ushqyes dhe mund t’i bëni një natë më parë ose 5-10 minuta para se të shkoni në punë. Sillni shijen tuaj të preferuar në një shishe, xhami ose kavanoz murature me një dorezë.

Eksperimentoni, provoni receta të reja, lexoni blogje gatimi, shkëmbeni ide me kolegët. Ju mund të bini dakord me një koleg që të sjellë ushqim për të dy ju çdo ditë me radhë. Një dietë e ekuilibruar së shpejti do të përkthehet në një jetë të ekuilibruar.

Kursimi i buxhetit

Përcaktoni buxhetin që mund të përballoni për ushqim gjatë punës. Sipas mundësive dhe shijeve tuaja, llogarisni se sa do t’ju kushtojnë ushqimet për të përgatitur vaktet për një javë. Planifikimi i vakteve tuaja para së gjithash do të thotë kursime të mëdha dhe do të vini re ndryshimin në shpenzime në muajin e parë.

Një ndjenjë e plotësisë

Kur ta zgjidhni siç duhet çështjen e të ushqyerit, para së gjithash do të keni një ndjenjë të madhe ngopjeje. Kontrolli që do të merrni përsipër për shpenzimin e parave dhe organizimin e një stili jetese të shëndetshëm do t’ju japë energji për ditën e punës dhe për një javë të re pune. Në këtë mënyrë, nuk do të ndiheni në faj kur herë pas here e trajtoni veten me drekë në një restorant me kolegët. Jini këmbëngulës dhe kreativ dhe rezultatet nuk do të mbeten prapa.

By vull