Home Shëndetësi Pse kemi nevojë për vitaminë D në dimër?

Pse kemi nevojë për vitaminë D në dimër?

0

Marrja e rekomanduar ditore e vitaminës D ndryshon sipas vendit dhe varion nga 200 në 2000 IU. Ajo që është e rëndësishme është të konsultoheni me mjekun tuaj, pasi dozat e tepërta të vitaminës D mund të jenë toksike.

Ironia është se në dimër ne kemi më shumë nevojë për këtë vitaminë dhe kemi më pak mundësi për ta marrë atë në mënyrë natyrale, prandaj suplementet e vitaminës D mund të jenë zgjidhja. Na ndihmon të luftojmë infeksionet si dhe të reduktojmë inflamacionin.

Cilat ushqime janë të pasura me vitaminë D?

Peshku i yndyrshëm është i pasur me vitaminë D dhe për këtë arsye rekomandohet në menynë ditore gjatë dimrit. Tuna dhe sardelet mund të jenë një mëngjes i mirë në kombinim me një nga sallatat. Nga ana tjetër, filetoja e tonit mund të jetë një darkë shumë e shijshme me perime të ziera në avull si pjatë anësore.

Përveç këtyre ushqimeve, një tjetër burim i shkëlqyer i vitaminës D janë edhe kërpudhat. Mund t’i hani në mënyra të ndryshme, të pjekura në skarë, me vezë, si salcë makaronash ose si pjatë anësore me mish.

Për një kohë të gjatë, hulumtimet kanë treguar se tipari kryesor i vitaminës D është forcimi i kockave dhe sistemit skeletor. Megjithatë, pas vitit 1980, shkencëtarët zbuluan se vitamina D ka një rol të rëndësishëm në ndërtimin e imunitetit, në qelizat e sistemit imunitar.

Pse na mungon kjo vitaminë në muajt e dimrit?

Përgjigja është mjaft e thjeshtë – ne kalojmë më pak kohë jashtë. Pavarësisht se sa kohë kaloni duke skijuar dhe duke shijuar borën, ajo shpesh zbret në disa ditë pushimi. Mirëpo, edhe ai qëndrim nuk mjafton, sepse mbroni plotësisht nga rrezet e diellit me veshje dimërore, kapele, shalle dhe doreza.

Fytyra është e vetmja pjesë e ekspozuar e trupit

Doza ditore e rekomanduar e kësaj vitamine varion nga vendi në vend dhe varion nga 200 deri në 2000 IU. Ajo që është e rëndësishme është të konsultoheni me mjekun tuaj, pasi dozat e tepërta të vitaminës D mund të jenë toksike.

Në dimër ju duhet patjetër kjo vitaminë, mjafton të përcaktoni dozën që do të merrni.

Shumë ekspertë nuk sugjerojnë më ekspozimin në diell për një kohë të gjatë, sepse është vërtetuar se rrezet e diellit kanë rrezatim të dëmshëm UV, i cili çon në ndryshime të lëkurës, kancer ose probleme të tjera të vogla, si ekzema, dermatiti dhe të ngjashme. Vijesti.me.

Prandaj, vitamina D në formën e një suplementi mund të jetë një zëvendësues i mirë dhe i besueshëm për marrjen e nevojshme të kësaj vitamine.

Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se marrja e vitaminës D në ditët e dimrit forcon trupin për të gjithë vitin. Rezultatet treguan se kishte më pak inflamacione, ftohje dhe infeksione të rënda me viruse dhe grip.

Previous articlePolitikanë dhe intelektualë, Universitetin e Tetovës e quanin:”Dyqani i Fadilit, kotec pulash”
Next articleCitroen më i vogël dhe më i lirë u shit në 18 minuta!