Kërcenuan kosovarët se do t’i ‘rjepin për se gjalli’, ja çka ndodhi me dy radikalët fetar katolik

vull

Turistët nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë marrë një kërcënim të ashpër një ditë me parë.

Dy radikal fetar katolik nga Shqipëria, përmes disa videove dëgjohen duke ofenduar myslimanët nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut të cilët shkojnë për pushime në bregdetin shqiptarë.

Menjëherë pas raportimeve në media, Policia Shqiptare ka bërë të ditur se dy personat janë shpallur në kërkim nga shteti.

“Policia e Shtetit ka nisur menjëherë verifikimet përkatëse për të vënë para përgjegjësisë ligjore këta komentues të cilët me komentet e tyre nxisin urrejtjen dhe grindjet

Nga tërësia e veprimeve procedurale të kryera janë identifikuar dy personat që kanë folur me gjuhën e urrejtjes të cilët janë :

A.Z,, 39 vjeç, banues në Hot, Malësi e Madhe.

L.M, 36 vjeç, banues në Kallmet Lezhë.

Të dy këta persona janë shpallur në kërkim policor pasi nga verifikimet ka rezultuar të jenë jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë.

Materialet procedurale në ngarkim të shtetasve të sipërpërmendur i janë referuar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër dhe Lezhë për veprën penale të “Nxitje e urrejtjes ose grindjeve” parashikuar nga neni 265 i Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë dhe po punohet për identifikimin e personave të tjerë të implikuar në këtë aktivitet.

Policia e Shtetit mbetet e angazhuar për të goditur çdo aktivitet të kundra ligjshëm dhe për siguruar një mjedis të përshtatshëm dhe të sigurt për të gjithë shtetasit shqiptar apo të huaj që kanë zgjedhur vendin tonë për të kaluar pushimet verore.

Kombi shqiptar mbështetet mbi vlerat e tij historike të lirisë, paqes me fqinjët dhe kombet e tjera, bashkëjetesës dhe harmonisë ndër fetare.
Këto janë vlera qytetëruese që rrezatojnë në botë dhe kontribuojnë në të ardhmen evropiane të rajonit” thuhet në njoftimin e Policisë së Shqipërisë.

Next Post

Nënkoloneli shqiptar emërohet komandant i njësitit special “Renxherët”

Nënkoloneli Mentor Saiti është emëruar komandant i njësitit special ushtarak “Rexherët” të Armatës së Maqedonisë së Veriut. Ai është një kuadër i dalluar ushtarak, i cili përpos akademisë ushtarake, ka kryer edhe specializim në Akademinë e ushtrisë tokësore të SHBA-ve. Gjatë qëndrimit në SHBA ai ka shënuar rezultate të shkëlqyera […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: