Kosnet: Trupat amerikane nuk vdiqën për të krijuar një Serbi të Madhe dhe një Shqipëri të Madhe

vull

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnet, tha se “trupat amerikane nuk luftuan dhe disa prej tyre vdiqën, për të krijuar një Serbi të Madhe dhe një Shqipëri të Madhe në Ballkan.

Deklarata e Kosnet në një intervistë me portalin GazetaBlic me bazë në Prishtinë pasoi një njoftim nga lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe kandidati presidencial Ramush Haradinaj se ai do të mbajë një referendum mbi ribashkimin me Shqipërinë nëse Bashkimi Evropian nuk e ndryshon atë. Qëndrimi ndaj Kosovës , veçanërisht kur bëhet fjalë për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Ambasadori amerikan tha se do të ishte “keq nëse kosovarët heqin dorë nga shtetësia e Kosovës”.

– Komenti im mbi bashkimin (e Kosovës) me Shqipërinë mbetet i pandryshuar. Trupat amerikane nuk luftuan dhe disa prej tyre vdiqën, për të krijuar një Serbi të Madhe dhe një Shqipëri të Madhe në Ballkan. Unë do të përqendrohesha në Kushtetutë, e cila bën thirrje për një shoqëri multietnike me liri fetare për të gjithë… Unë mendoj se Kosova përfiton nga të qenit një shoqëri multietnike dhe multi-konfesionale dhe bisedimet për një Shqipëri të Madhe, bisedimet për një Serbi të Madhe në Ballkan do të bëhu një dorëzim, një humbje “Unë nuk mendoj se kjo është përgjigjja për problemet e vendit dhe rajonit,” tha Cosnet.

Next Post

ZYRTARE: KAMER QAKA VISHET KUQEZI

Reprezentuesi i përkohëshëm i Shqipërisë vjen në Tetovë nga futbolli rumun, ndërsa firmos kontratë për 18  muaj me kuqezinjtë. Klubi i futbollit Shkëndija me kënaqësi komunikon angazhimin e mesfushorit, Kamer Qaka. 25 vjeçari i lindur në Pejë karrierën e ka ndëruar në Norvegji, ndërsa vjen në Tetovë nga futbolli rumun. […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: