Me kallashnikov në krahë ruan bagëtinë, historia e Sylës që jeton mes maleve në Veri të Shqipërisë

vull

Familja Syla jeton në fshatin malor Blerim, në veri të Shqipërisë. Jeta e tyre e përditshme, e mbështetur nga ritmet antike, sillet rreth shumimit të dhive, artit antik dhe gurthemelit të ekonomisë familjare.

 

“Dy vëllezër, gratë e tyre dhe fëmijët, së bashku me prindërit e tyre të moshuar – kjo është shtëpia patriarkale e Syla, një familje tipike bujqësore në veri të Shqipërisë.

 

Anëtarët e saj ndajnë një çati, por mbi të gjitha – një mënyrë jetese. E gjithë familja merr pjesë në punën e fermës familjare në fshatin malor të Blerimit, në veri të Shqipërisë, percjell Fakte.

 

Rruga për në fshat është aq shumë me gunga, saqë, sidomos gjatë dimrit, Syla mbetet e izoluar për muaj të tërë. Suzana, gruaja e Shkëlzenit, ka studiuar infermierinë dhe shpesh në dimër i ndihmon gratë të lindin larg mjekëve dhe spitaleve. Fytyrat e tyre, të shënuara nga lodhja, tregojnë një të vërtetë të thellë, shkruar nga era e ashpër malore “, shkruan Valery Poshtarov nga media “Balcanicaucaso”.

Next Post

Nora Istrefin se keni parë ndonjëherë me këtë pamje (FOTO)

Këngëtarja e njohur, Nora Istrefi, është padyshim një ndër femrat më simpatike shqiptare e cila që në fillim të karrierës së saj ka tërhequr vëmendjen me trupin dhe pamjen.   Nora është shfaqur gjithmonë mjaft e kuruar dhe shpesh herë ka eksperimentuar me lookun e saj.   Mirëpo, së fundmi […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: