Meta nga SHBA: Ndryshimi i vetëm kufitar në rajon është zgjerimi i BE

vull

Presidenti Ilir Meta ishte sot i Ftuar Nderi në Senatin amerikan nga Kryetari i Komisionit të Mbrojtjes, Senatori Jim Inhofe, për të mbajtur fjalën në forumin me temë: “Sfidat e Rajonit të Europës Juglindore dhe përballja me ndërhyrjen nga Rusia”.

Theksin në fjalën e tij, Kreu i Shtetit shqiptar e vendosi tek domosdoshmëria e stabilitetit, paqes dhe sigurisë afatgjatë në rajon duke shprehur hapur qëndrimin e tij tashmë të qartë kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan.
Sipas Metës i vetmi ndryshim kufijsh në rajon duhet të jetë zgjerimi i plotë i kufirit europian.
“Shqipëria ka qenë dhe vazhdon të jetë katalizator jetik për të zgjeruar kufijtë e NATO dhe Bashkimit Europian, pasi ato mbeten bazat e stabilitetit dhe begatisë në Ballkanin Perëndimor.
Ndryshimi i vetëm kufitar për të cilin duhet të punojmë ditë e natë në rajonin tonë është zgjerimi i plotë i kufirit europian”, – ka theksuar Meta në fjalën e mbajtur në Senatin amerikan.

Next Post

Osmani: Gjendemi në përfundimin e një maratone të gjatë dhe tani nuk kemi të drejtë gabimi

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Bujar Osmani sot ishte nikoqir i delegacioneve të Republikës së Irlandës dhe Republikës së Finlandës, të cilët qëndrojnë në vizitë pune në vend. Në kuadër të vizitës, Osmani realizoi takim me dy delegacionet e udhëhequra nga Ministri Shtetëror për Çështje Evropiane i Republikës […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: